Tradice pořádání LFŠ vznikla v polovině šedesátých let, kdy začala pravidelná letní setkávání zástupců filmových klubů. První letní seminář se uskutečnil v roce 1964 v Čimelicích a čítal necelých padesát účastníků. Tradice každoročně pokračovala, od roku 1974 pak poprvé pod novým názvem Letní filmová škola. Během své dlouhé historie se LFŠ konala na několika místech naší republiky - v Čimelicích, Hořovicích, Písku, Uherském Hradišti, Trutnově, Strážnici, Světlé nad Sázavou a Jihlavě. Od roku 1992 se natrvalo usadila právě v Uherském Hradišti.

Kulturní, především však filmová akce, je svou velikostí srovnatelná s velkými filmovými festivaly. Avšak svým posláním i průběhem je naprosto originální a jedinečná. Poslání LFŠ i po 40 letech zůstává stejné - prohlubovat odborné vzdělání organizátorů a lektorů filmových klubů a v posledních deseti letech i dalších milovníků filmového umění a historie a současně prohlubovat přirozenou spolupráci s jinými druhy umění. Za dobu svého trvání si škola vydobyla přední místo nejen mezi klíčovými filmovými, ale i obecně kulturními událostmi v České republice. Zatímco do Karlových Varů jezdí nadšenci za současnou kinematografií, v Uherském Hradišti si chtějí především doplnit a zdokonalit své vědomosti v oboru samém. Přestože LFŠ každý rok roste, zůstává stále akcí nezávislou a zásadně alternativní. Stručně můžeme říci, že LFŠ nemá soutěž, má malý rozpočet, účastníci jsou pouze akreditovaní, neprodávají se vstupenky, program se každý rok dělí do hlavních cyklů, převládají starší filmy, každý film je uveden lektorským úvodem a podporu mají i besedy po uvedení filmu.

Hlavním organizátorem Asociace českých filmových klubů

Letošní 33. ročník LFŠ obsahuje tři hlavní filmové cykly a to: Brazilský film, Člověk a stáří a Kavkazský film. Dalšími cykly jsou Cena Jeana Viga, Osobnosti a výročí, Deset filmů, které otřásly filmovým světem, Nová česká a slovenská tvorba a Ozvěny festivalů.

Akreditace LFŠ bude zahájena již ve čtvrtek 19. července ve 12.00 hodin, první projekce proběhnou v pátek 20. července v 11.00 hodin. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 21. července v 19.30 hodin v kině Hvězda a bude spojeno s předáním ceny AČFK za osobní přínos světové kinematografii slavnému brazilskému režiséru Hectoru Babencovi. Po skončení slavnostního zahájení budou mít diváci možnost zhlédnout film Hectora Babenca Polibek pavoučí ženy, který v roce 1986 získal Oscara za hlavní mužský herecký výkon. Projekce proběhne za osobní účasti tvůrce.

Doprovodné akce

Součástí doprovodných akcí budou především unikátní setkání k hlavním cyklům (Člověk a stáří, Brazilský film, Kavkazský film), převážně s přítomnými tvůrci a odborníky.

Divadelní části LFŠ letos vévodí francouzská divadelní společnost Compagnie Dominique Houdart et Jeane Heuclin, která přiveze mimozemšťany. Divadelní a filmový režisér Andrej Krob představí své Divadlo na tahu, které se specializuje především na hry Václava Havla. Dále uvidíme HaDivadlo, divadlo Viola a Koljovu babičku Lilian Malkinu, Jana Vodňanského, Neomluvené divadlo, rumunský soubor Passe-Partout DP či Divadlo 90 u Valšů.

Havel_Vaclav_200.jpgNapříč žánry účastníky provede hudební program LFŠ, který je ve znamení brazilských rytmů, undergroundu a mimořádných vystoupení k němým filmům. Hned v pátek 20. července vystoupí na Kolejním nádvoří klasika českého undergroundu, skupina Plastic People of the Universe. Václav Havel se v Hradišti zdrží první víkend a zúčastní se několika velkých akcí. Kromě podpory koncertu "Plastiků" pohovoří v sobotu 21. července v 11.00 v kině Hvězda se svým dlouhodobým přítelem, režisérem Divadla na tahu Andrejem Krobem a dalšími osobnostmi v komponovaném pořadu Andrej Krob na tahu. V sobotu se Václav Havel zúčastní ještě jedné diskuze, a to programu A zato stáří, to je Řím. Navštíví také představení své hry Žebrácká opera v podání Divadla na tahu a v sobotu večer předá v rámci slavnostního zahájení Hectoru Babencovi cenu AČFK za osobní přínos světové kinematografii. V neděli 22. července Andrej Krob Václavu Havlovi návštěvu oplatí v pořadu Svět podle Havla, v rámci něhož bude promítnut film Občan Václav Havel jede na dovolenou.

V pátek 27. července v rámci básnických večerů ve stanu ANPU Ivan Magor Jirous, básník, výtvarník a kritik, organizátor českého undergroundu, společně s písničkářkou Dášou Vokatou představí dvacetiminutovou skladbu "Můžu ti říct svůj sen?". Samotný závěr LFŠ a její undergroundové části bude patřit kapelám DG 307 a A bude hůř.

Na své si přijdou i milovníci výtvarného umění a literatury. Převážná část výstav je i letos tématicky spjatá s hlavními cykly LFŠ. Velký prostor bude poskytnut setkání zástupců filmových klubů zemí Visegradu a workshopům filmové výchovy pro středoškolské učitele. Zapomenuto není ani na Školu digitálního videa a oblíbené rodinné programy v parku.

Zakončení LFŠ sice oficiálně proběhne v sobotu 28. července v 17.00 hodin v Klubu kultury filmem ověšeným třemi Oscary Faunův labyrint a předáním ceny AČFK gruzínskému režiséru Eldaru Šengelajovi, ale program bude pokračovat až do neděle 29. července do večerních hodin.

Zdroj: http://www.lfs.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist