karel-cernoch-192-128.jpgVe věku 64 let zemřel dnes v Praze zpěvák Karel Černoch. Zprávu přinesla agentura ČTK, které to oznámila Černochova rodina.

Populární zpěvák bojoval poslední rok s rakovinou tlustého střeva. Vloni se podrobil operaci, od té doby podstoupil řadu chemotarapií.

Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze. Se zpíváním začal v roce 1962, kdy odešel na vojnu. Tam se setkal s Miloslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem a spolu založili divadelní soubor The Vojsko (později VOJ). Tam také začaly vznikat první Besídky zvláštní školy.

Po vojně se Černoch vrhnul na bigbeat. Začínal v kapelách Komety, Donald či Karkulka, slávu však získal ve skupině Juventus, s níž ve druhé polovině 60. let natočil dodnes populární a přejímané skladby jako Nářek převozníka nebo Ona se brání.

Výrazným byl v Černochově životě rok 1969, kdy se nejdříve dočkal slávy v podobě vítězství na Bratislavské lyře, poté však i zákazu činnosti na veřejnosti. Okolnosti a také spekulace, které zákaz provázely, nerad komentoval. Zpívání se však na radu své matky nevzdal.

V roce 1972 se mu podařilo získat angažmá v tehdejším divadle Ateliér (pozdější Ypsilonka) a na konci 70. let začal zpívat s Country Beatem Jiřího Brabce a Naďou Urbánkovou. Měl vlastní pořady, spolupracoval s rozhlasem a televizí. Přitom, podle hudební encyklopedie, stále zpíval svým "technicky vybaveným tříoktávovým hlasem s mnohovrstevnatou barevností". Vystupoval s populárními orchestry Josefa Vobruby, Karla Vlacha, Gustava Broma či Václava Hybše.

Po pádu komunistického režimu se Černoch objevoval zejména v muzikálech, ať to byl abbé Fária v muzikále Monte Cristo, Augustin Magaldi v Evitě, Jean Valjean v Bídnících nebo kněz v Draculovi. Vrátil se také ke country.

Karel Černoch, který nedostudoval výtvarnou školu, učil se klempířem a pracoval i jako rekvizitář na Barrandově, svoji pěveckou profesi obohacoval ještě hereckým klaunstvím, které bylo nejvíce patrné v televizních pořadech Možná přijde i kouzelník po boku přítele a komika Jiřího Wimmera.

V otcových pěveckých stopách se vydali jak syn Marek, tak dcera Tereza, známá z někdejšího dívčího tria Black Milk.