Režisér Oliver Stone připravuje natáčení filmu o Georgi Bushovi mladším. Podle tvůrcových slov by to měl být "férový, pravdivý portrét". Stone již natočil filmy o amerických prezidentech Johnu F. Kennedym a Richardu Nixonovi. Informoval o tom filmový list Daily Variety.

V současnosti režisér jedná s hercem Joshem Brolinem, aby ztvárnil titulní roli prezidenta. Brolin je podle Stonea hezčí než Bush, "ale má stejný náboj a charisma, jaké Američané přičítají Bushovi, který pro ně je něco jako hvězda ze staromódních filmů". Natáčení by mělo začít v dubnu a snímek by mohl přijít do distribuce v listopadu, tedy v době amerických prezidentských voleb, anebo v lednu příštího roku, kdy proběhne inaugurace Bushova nástupce.

Z pobudy nejmocnější muž planety

bush-irak-192.jpgStone chce klást důraz na vztah Bushe mladšího s jeho otcem, rovněž americkým prezidentem, jeho dětství a příklon ke křesťanství. "Metamorfóza Bushe z alkoholika v nejmocnějšího muže planety, to mě zajímá," řekl Stone. "Budou tam překvapení pro Bushovy stoupence i pro jeho kritiky," slíbil. Sám Bush se netají, že byl jako mladý těžkým alkoholikem, ale v současnosti je již dlouho "čistý".

Film by měl také ukázat prezidentovu víru v to, že jej Bůh osobně vybral za prvního muže USA a dal mu přímý pokyn k preventivnímu útoku na Irák. V minulosti Stone kritizoval Bushe za jeho přehnanou reakci na útoky 11. září 2001 září. Na druhé straně však pro Daily Variety uvedl, že nemá osobní názor na Bushe, protože "filmový tvůrce jej musí skrývat ve své práci".

Dokumentaristické zkušenosti

V roce 1996 získal oscarovou nominaci za scénář k filmu Nixon, v němž zářil Anthony Hopkins. Oscara za nejlepší režii pak dostal za své vietnamské ságy Četa a Narozen 4. července. Další historické postavy, které Stone převedl na plátno, jsou rocková hvězda Jim Morrison ve filmu The Doors a Alexandr Veliký v Alexandrovi. V roce 2002 natočil pro filmový kanál HBO dokument o kubánském lídrovi Fidelu Castrovi, ale byl pro něj natolik lichotivý, že ho televize požádala, aby své dílo doplnil o sekvence o politických vězních na ostrově.

Stone, známý svými levicovými postoji, tvrdí, že z jeho politického přesvědčení se stalo klišé, které jeho filmy doprovází. "Je to ale umělá konstrukce, jsem dramaturg, který se zajímá o lidi. Pro Bushe mám stejnou sympatii jako pro každou lidskou bytost, stejnou, jako jsem měl pro Castra, Nixona, Jima Morrisona, Jima Garrisona (prokurátor z filmu JFK) nebo pro Alexandra Velikého," říká Oliver Stone.