Nejvíce nominací na ceny Deska roku za loňský rok má zpěvák Daniel Landa, který může bodovat celkem ve čtyřech kategoriích. Po dvou nominacích získaly zpěvačka Aneta Langerová a kapela Chinaski. Novinářům to v Praze řekli organizátoři soutěže, o jejíchž výsledcích rozhodují žebříčky prodejnosti alb a sledovanosti rádií sestavované českou sekcí Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

daniel-landa-192-128.jpgNovinkou letošního ročníku je speciální kategorie pro interprety, kteří v uplynulých 15 letech prodali vůbec nejvíc alb. Nominován v ní byl právě Landa a dále kapely Kabát a Lucie. Kategorie se však bude vyhlašovat pouze v letošním roce. "K tomu to výročí 15 let České republiky doslova vybízí," řekl Petr Šiška, prezident pořádající Akademie populární hudby.

"Abych maličko poodkryl pláštík tajemství, tak můžu prozradit, že to číslo je někde nad 800.000 kusy prodaných nosičů," uvedl Šiška.

Landa může bodovat rovněž v další nové kategorii určené pro interprety, jejichž skladeb se prodalo nejvíce prostřednictvím internetu. Zde mu konkurují Chinaski a písničkářka Radůza. Podle Šišky význam prodeje přes internet na českém trhu s hudbou výrazně vzrůstá, celkový prodej hudby naopak loni meziročně poklesl asi o deset procent.

V kategorii nejhranějších interpretů na rozhlasových stanicích se rozhodne mezi Landou a kapelami Kryštof a Divokej Bill. Landa byl dále nominován v kategorii zpěváků, v níž jsou jeho konkurenty Karel Gott a Petr Kolář. Mezi nejprodávanějšími kapelami získala nominaci skupina Chinaski a soubory Čechomor a Wanastowi Vjecy, v kategorii zpěvaček mají šanci zvítězit Langerová, Lucie Bílá a Lucie Vondráčková.

Objevy i známé tváře

Trojici nominovaných v kategorii objev roku tvoří Zbyněk Drda, Bára Zemanová a projekt Garcia. Nejčastěji se na českém trhu prodávala DVD Langerové, Karla Svobody a Arakainu, v obdobné kategorii pro zahraniční interprety mohou bodovat Depeche Mode, David Gilmour a Madonna.

V kategorii zahraničních interpretů aspirují na vítězství Nelly Furtadová, Linkin Park a Rihanna; v kategorii mluvené slovo byly nominovány nahrávky Divadla Járy Cimrmana, Jaroslava Foglara a Felixe Holzmanna.

Výsledky cen Deska roku za loňský rok budou vyhlášeny 9. února v pražském Divadle Hybernia na slavnostním ceremoniálu, který v přímém přenosu odvysílá televize Prima a Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Moderátorem večera bude Petr Vondráček, na scéně se vystřídají například Karel Gott, Lucie Bílá, Petr Kolář, Tereza Kerndlová a Ewa Farna.