jiry_suchy_192.jpgHudební komedie Jiřího Suchého Sekta, která v polovině šedesátých let po premiéře propadla, se vrací do pražského Divadla Semafor v novém stylu. Premiéra se koná dnes večer.

Výraznými choreografiemi sborů s typicky semaforskými komentujícími postavami v podání Jiřího Suchého a Jitky Molavcové, groteskním uchopením příběhu milostných peripetií a vřazením nových písní si chce obnovená inscenace najít přístup k současným divákům.

Do širšího povědomí proniklo sedm písní Jiřího Suchého ze hry Sekta díky slavnému režisérovi Miloši Formanovi, který jimi propojil ve sborové složce jazzovou buffo operu Dobře placená procházka, hranou v současnosti na scéně pražského Národního divadla. Výběr písní nebyl náhodný, jejich volbu dnes upřesňuje druhý režisér inscenace Petr Forman: „Táta si jen pamatoval, že tam byly nádherné písničky. Měl je přetočené v Americe. Je to sranda, když jsem poslouchal originální nahrávku ze Semaforu, byly to nekvalitní záznamy, ale nádherné písničky. Zpívá tam naše máma, po hlase ji poznáme. V Semaforu byla velmi dlouho a v Sektě hrála.“ Věra Křesadlová hrála tehdy jednu z postav družiček.

Miloš Forman byl jedním z těch, kteří se pozitivně postavili vůči dobovému uvedení hry Sekta, k nimž patřili např. recenzenti Alena Urbanová, Jaroslav Přikryl, Vladimír Justl, Václav Hepner nebo Saša Mikšovic. Také dobový čas. Hudební rozhledy už tehdy vyzdvihl navzdory sílícímu tlaku hodnocení neúspěšnosti inscenace, výjimečnou hudební stránku písní: „Ty pak představují nejpozitivnější stránku celé inscenace. Jejich autorem – textu i hudby! – je Jiří Suchý; přesto, že není skladatelem z profese, dokázal, že je muzikantem duší.“

Negace souvisely se stylovým uchopením. Na zhudebnění hry Jiří Suchý vzpomíná: „Složil jsem si k nim hudbu sám, když mi Jiří Šlitr po přečtení libreta řekl, že ho to nezajímá. Mým vzorem byl gregoriánský chorál, ovlivněný tak trochu dixielandem – já vím, že se to neslučuje. Gregoriánský chorál nepracuje s harmonií a s polyfonií, dixieland je na těchto prvcích založen. Ale byl jsem odhodlán prohřešit se proti všemu. V případě hudby se mi to dokonce vyplatilo – byla ceněna.“

V šedesátých letech bylo uvedeno v divadle šestatřicet repríz. V roce 1966 se pokusil Jiří Suchý natočit o Sektě celovečerní amatérský film, ale z finančních důvodů ho nemohl už dokončit. Inspirován důvěrou filmaře Miloše Formana, jeho dlouhodobým zájmem a posléze jevištním ztvárněním písní v Dobře placené procházce, upravil Jiří Suchý hru nové jevištní podoby.

Jiří Suchý: Sekta. Libreto, režie, kostýmy, hudba: Jiří Suchý. Výprava scény: Jaroslav Svoboda. Choreografie: Kristýna Černá. Hrají: Jitka Moravcová, Jiří Suchý, Markéta Zehrerová, Zuzana Říhová, Vanda Hauserová, Veronika Kubařová / Adéla Zejfartová, Michal Stejskal. Orchestr Divadla Semafor – dirigent: Jiří Svoboda. Premiéra: 2. dubna 2008. Nejbližší reprízy: 3. dubna 2008, 5. dubna a 11. dubna 2008, 24. a 25. dubna 2008, 2. a 3. května 2008, 23. a 24.května 2008, 5. června a 10. června 2008.