"Vystačím si většinou jen s kytarou, basou a bubny," říká jeden z nejuznávanějších kytaristů moderní rockové éry.
Je to patrné na jeho posledním albu z loňského roku Kill To Get Crimson, které představí v Praze, i na předchozí sólové desce Shangri La z roku 2004.
Jeho společné album All The Roadrunning s countryovou zpěvačkou Emmylou Harrisovou z roku 2006 zase dokazuje, že Knopfler dnes hraje hudbu, kterou měl vždycky rád: keltský folk, country rock a lidovou muziku cajun z jihu Spojených států.
Jeho rukopisem je zpěvná kytara a kompoziční mistrovství. Tam, kde jiní potřebují k vyjádření emocí rychlost a ryk, on pracuje spíše s odmlkami a přesně cílenými tóny, doprovázenými jeho typickým hlasem.
Skotský rodák původem z Glasgowa (narozen 12. srpna 1949) vyrůstal na deskách černých bluesmanů, především B. B. Kinga. Vystudoval žurnalistiku a angličtinu na univerzitě v Leedsu, ale jeho největší vášní byla hudba. Roku 1977 přesídlil s bratrem Davidem do Londýna, aby založili skupinu, jejíž název reflektoval jejich tehdejší finanční situaci: Dire Straits (Naprostá tíseň).
Následujícího roku se již na trhu objevilo jejich album s prvním hitem Sultans of Swing, které postupně dobylo hitparády. Uvolněný styl vycházející z tradic rhythm and blues tehdy působil až nápadně nemoderně. Snad proto si skupina získala mimořádný ohlas rezignací na všechny dobové módy a neokázalým, ale poctivým muzikantstvím.
Počínaje "dvojkou" Communique vstoupili Dire Straits do rockové extratřídy. Na albu Love Over Gold z roku 1982 se objevuje vůbec nejdelší skladba. Téměř čtrnáctiminutovou Telegraph Road v Čechách bluegrassově upravil Robert Křesťan a jeho Poutníci. A nejúspěšnější bylo páté album Brothers In Arms z roku 1985.
Koncem 80. let Knopfler skupinu rozpustil a posléze obnovil v roce 1991. Po další desce a obrovském koncertním turné se však definitivně rozešli. V Československu Dire Straits nikdy nehráli, i když je mnozí čeští příznivci viděli v 80. letech v Budapešti, případně roku 1992 v Německu či Rakousku.
Poté se Knopfler vydal na sólovou dráhu, kterou mapují alba Golden Heart, Sailing to Philadelphia a The Ragpicker's Dream. Souběžně stačil skládat hudbu k filmům a hostovat na albech Boba Dylana, Stinga, Chieftains a dalších. Jednu dobu také hrál pro radost v pohodové koncertní "partičce" Notting Hilbillies.
V Praze hrál Knopfler v roce 2005, když dva roky předtím musel zrušit koncert kvůli havárii, kdy se na motocyklu srazil s autem a zlomil si klíční kost a šest žeber. V ČR byl i v rámci svého prvního turné po opuštění domovské skupiny v roce 1996. Tehdejší dva koncerty stály na pilířích písní Dire Straits.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist