tomas_netopil_2.jpgNovým šéfdirigentem opery Národního divadla v Praze bude od září 2009 Tomáš Netopil, informovala o tom agentura ČTK s odvoláním na vedení divadla. Posledním šéfdirigentem orchestru ND byl Oliver Dohnányi, který na svém postu skončil loni v červenci. V současnosti není místo šéfdirigenta obsazeno.

"Patří k současné špičce mladých dirigentských osobností. Na post šéfdirigenta opery nastupuje jako přední osobnost české a mezinárodní hudební scény," uvádí v tiskovém prohlášení šéf opery ND Jiří Heřman. Jak dodává, jejich společným cílem je rozvíjet českou a mozartovskou operní tradici v Praze.

Dvaatřicetiletý Netopil studoval hru na housle na konzervatoři v Kroměříži a dirigování na pražské AMU, mimo jiné u světově známého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Ve studiích poté pokračoval ve Švédsku. Jako operní dirigent se představil ve vídeňské Volksoper a v sevillském Teatro de la Maestranza. Hostoval u řady zahraničních orchestrů. Na domácí půdě spolupracoval s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií a Státní filharmonií Brno.

Jak řekl Netopil na jaře v rozhovoru pro ČTK, ansámbl první české scény musí hodně pracovat, aby dosáhl uspokojivého výsledku i v klasicistní oblasti, do níž patří díla Wolfganga Amadea Mozarta a Josepha Haydna. "Orchestr je zvyklý hrát víceméně romantický repertoár. Když se hraje hudba klasicistní, nemá vypěstované návyky, 'hygienické' způsoby ošetřování a frázování hudby," tehdy vysvětlil. Problém ale podle něho není v hráčích, nýbrž v systému a špatném platovém ohodnocení.

Netopil zahájí také příští sezonu, s orchestrem doprovodí na slavnostním koncertu mezinárodně uznávanou lotyšskou sopranistku Maiju Kovalevskou, která bude v Česku debutovat. V říjnu bude připravovat premiéru Mozartova díla Zahradnice z lásky (La finta giardiniera), která vzniká pod režijním vedením manželů Herrmannových. Na počátku roku 2009 bude opět dirigovat koncert k narozeninám Wolfganga Amadea Mozarta se sopranistkou Adrianou Kučerovou.

Podle hudebních kritiků potřebuje orchestr ND vůdčí osobnost s dostatkem energie a pracovním elánem. V kuloárech se letos hovořilo i o dalším kandidátovi, kterým měl být osmačtyřicetiletý Američan John Fiore.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist