Muzeum v ArgentiněAž nyní byla nalezena chybějící část snímku z roku 1927 na nejméně pravděpodobném místě - ve filmovém muzeu v argentinském Buenos Aires. Podle odborníků chybějící část obsahuje klíčové scény a dává ději filmu větší smysl.

"Byli jsme nadšeni, když jsme se o nálezu dozvěděli," řekl Helmut Possmann, šéf německé nadace Friedricha Wilhelma Murnaua vlastnící copyright snímku. "Už jsme si nemysleli, že to někdy uvidíme".

Nalezená klasika - Metropolis 

Film Metropolis, který natočil Fritz Lang, je považován za klasiku světové kinematografie a jeho vliv je patrný u sci-fi snímků jako Blade Runner, 451 stupňů Fahrenheita a Hvězdné války. Snímek odehrávající se v roce 2026 líčí odlidštěnou a přetechnizovanou společnost, v níž dělníky v podzemí ovládá smetánka na povrchu.

Jste znalci filmu? Podívejte se do Karlových Varů
Speciál iHNed.cz z MFF - zprávy, reportáže, blog

Metropolis byl prvním filmem, který Organizace OSN národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila do programu Paměť světa uchovávající kulturní dědictví lidstva. Nicméně po uvedení do kin u diváků propadl a skoro své tvůrce zruinoval, protože se započtením inflace patří dosud mezi nejnákladnější díla v historii filmu.

Brutální sestřih 

Německé studio UFA tak po premiéře vystříhalo asi čtvrtinu scén, americký distributor Paramount sestříhal film ještě brutálněji. Filmoví historici se pak po letech snažili sestavit původní verzi, ale mělo se za to, že asi čtvrtina původního snímku byla nenávratně ztracena.

Obrat přinesl až argentinský filmový historik Fernando Pena. Setkal se s divákem, který si stěžoval, že v 80. letech byl na "nekonečném" promítání Metropolis. Pena nakonec vystopoval "nekonečnou" verzi s pomocí své bývalé ženy Pauly Felixové-Didierové, která se začátkem letošního roku stala ředitelkou filmového muzea Museo del Cine v Buenos Aires. Společně prohledali archivy muzea a v únoru nalezli tři kotouče s původním filmem.

Jak se dostal do Argentiny 

Ukázalo se, že v roce 1928 argentinský filmový distributor Adolfo Wilson získal kompletní verzi Metropolis, která se mu líbila víc, a nakonec komplikovanými cestami skončila v Museo del Cine. Felixová-Didierová pořídila z původního křehkého materiálu záznam na DVD, který tento týden dovezla do nadace nadace Friedricha Wilhelma Murnaua ve Wiesbadenu.

Possmann autenticitu nalezeného materiálu potvrdil. "Film může být nyní víceméně promítán v takové podobě, jakou Lang zamýšlel. Pokud jde o porozumění toho, o čem film je, uvidíme nové dílo," řekl Possmann.

Podle něj bude k nynější verzi přidáno dalších 20 až 25 minut, které uvádějí některé vedlejší postavy a osvětlují celou zápletku. Stále však zřejmě chybí asi pět minut originálu, řekl šéf nadace.

Čtvrtina filmu chyběla 

Původní Langova verze trvala 150 minut a dosud se promítala s varováním, že až čtvrtina filmu zřejmě chybí. "Nyní bylo nalezeno vše, co chybělo, včetně dvou klíčových scén," řekla Anke Wilkeningová z Murnauovy nadace, která má na starosti restaurování Metropolis.