0704CR_FILM_FESTIVAL_K_VARY_32_784__192x128_.jpgSlavnostní zahájení ozdobila svou účastí jedna z největších hvězd světového filmu, americký herec, producent a režisér Robert De Niro. V zaplněném Velkém sále hotelu Thermal a za mimořádného zájmu médií převzal za ovací vestoje od prezidenta této přehlídky Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

"Je pro mě velkou ctí získat toto ocenění na jednom z nejvýznamnějších filmových festivalů," řekl De Niro a uvedl, že měl v životě štěstí pracovat s mnoha dobrými herci a herečkami. Festivaly jsou podle něj dobrou příležitostí, aby se ti, kteří se zabývají filmy, na ně dívali a bavili se o nich. Upozornil na tvůrce české kinematografie, především novou vlnu 60. let - Věru Chytilovou, Jiřího Menzela a Ivana Passera, jejichž díla označil za národní poklad.

 


Čtěte více o MFFKV:

"Karlovy Vary jsou opravdu výborným festivalem. Jsem rád, že se ho mohu zúčastnit," dodal De Niro, který řadu slov řekl česky, včetně nesnadné věty: Děkuji českému publiku za vřelé přijetí.

Co se vlastně stalo

Pozvaní hosté, mezi nimi například premiér Mirek Topolánek, předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel, sponzoři a zástupci diplomatického sboru, pak zhlédli americký film režiséra Barryho Levinsona "Co se vlastně stalo", ve kterém De Niro ztvárnil hlavní roli a byl jedním z producentů.

Světovou premiéru měl na letošním festivalu Sundance a zakončil festival v Cannes. V amerických kinech se objeví začátkem října, české publikum ho uvidí začátkem příštího roku.
 
Moderátor večera Marek Eben přivítal členy mezinárodních porot; tu hlavní vede režisér Ivan Passer, a také herce Armina Muellera-Stahla. Umělec, který se během dlouhé kariéry proslavil ve východním i západním Německu, má v posledních letech úspěchy v Hollywoodu. Do Varů přijel potřetí - naposled tu byl v roce 1997. Teď přivezl výstavu svých obrazů.

Bartoška festival zahájil až "napodruhé"

Také newyorský rodák Robert De Niro není na karlovarském festivalu nováčkem. Byl totiž hostem jeho prvního porevolučního ročníku v roce 1990, kdy přijel už jako držitel dvou Oscarů za výkony ve druhém dílu Kmotra a ve snímku Zuřící býk.
 
Bartoška poté, co předal cenu Robertu De Nirovi, s ním opustil sál, aniž festival zahájil. Ale nakonec, když ho Eben zavolal zpět, tu formulku přeci jen řekl. "Považujte 43. ročník MFF v Karlových Varech za zahájený. Vítejte," uvedl.
 
Páteční  večer, jehož účastníci zhlédli všechny čtyři verze festivalových znělek, tedy s Dannym de Vitem, Milošem Formanem, Harveyem Keitelem a Věrou Chytilovou, byl spojen i s předáním ceny prezidenta festivalu. Získal ji výkonný ředitel mezinárodního odborného časopisu Variety Steven Gaydos, který už 11 let se svými spolupracovníky připravuje ve Varech sekci Dny kritiků Variety.
 
"Je to cena pro evropský film a ne pro mě," řekl Gaydos a poděkoval všem, kteří mu pomáhají. Režiséři uvedou své filmy v Karlových Varech osobně. Přijedou například z Německa, Lucemburska, Švédska, Itálie, Nizozemska, Španělska, Francie a Řecka. Svůj snímek Poločas rozpadu tu představí i slovenský režisér Vlado Fischer. Český zástupce v této programové sekci chybí.