salaman_rushdie__192x128_.jpgRomán Děti půlnoci britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho byl v Londýně vyhlášen nejlepší knihou v čtyřicetileté historii britského prestižního literárního ocenění - Man Bookerovy ceny. Informovala agentura Reuters.

O prvenství v kategorii "Best of Booker" usilovalo v posledním kole soutěže už jen šest porotou vybraných finalistů z původních 41 laureátů Bookerovy ceny od roku 1969. O výsledcích rozhodovalo pomocí hlasování na internetu na 8000 čtenářů.

"Skvělá zpráva"

"Skvělá zpráva!" reagoval na oznámení výsledků jednašedesátiletý Rushdie, který je momentálně na autorském čtení ve Spojených státech. "Jsem absolutně nadšený a rád bych poděkoval všem čtenářům z celého světa, kteří hlasovali pro Děti půlnoci," dodal v prohlášení autor.

RECENZE

Mezi dalšími pěti tituly, které aspirovaly na titul "vítěze vítězů" Bookerovy ceny, byl román Cesta duchů od britské autorky Pat Barkerové, román Oskar a Lucinda od Australana Petera Careyho, román Nemilost od Jihoafričana J. M. Coetzeeho, román The Conservationist od jihoafrické autorky Nadine Gordimerové a Obléhání Krišnapuru od britského spisovatele Jamese Gordona Farrella.

"Best of Booker" má i své kritiky. "Je to umělá soutěž, protože veřejnost mohla vybírat jen ze šesti předchozích vítězů," nechal se slyšet Jonathan Ruppin, manažer knihkupectví Foyles. Podle něj čtenáři nemohli rozhodovat například o knize Soumrak dne britského autora Kazua Ishigura, která prý patří k nejprodávanějším knížkám vůbec.

Děti půlnoci z roku 1981 jsou podle mnoha literárních kritiků Rushdieho nejlepším románem a jedním z nejdůležitějších děl moderní britské literatury. Rushdie na více než sedmi stech stránkách knihy rozvíjí příběh s prvky magického realismu: soukromé dějiny tří generací jedné rodiny, jejichž životy se prolínají s moderními dějinami Indie od roku 1910 až do roku 1976.