Vratne_lahve_film_192x128.jpgSoud podmíněně zastavil trestní stíhání dvou mužů, kteří čelili obvinění z nelegálního šíření českého filmu Vratné lahve. Muž, který podle žalobců umístil snímek na internet, se podle ní dohodl se společností Biograf Jan Svěrák na náhradě škody.

Informaci potvrdil i režisér Svěrák. "S jedním z nich došlo k uzavření dohody o náhradě škody," řekl. Kolik přesně obviněný společnosti zaplatil, neřekl, prozradil ale, že se částka pohybuje v řádech statisíců korun.

Čtěte více

Podmínky pro podmíněné zastavení stíhání splnil i druhý obviněný, který přímou škodu nezpůsobil. Podle policie rozšiřoval mezi svými známými kopii filmu, která byla určena pro potřeby ministerstva kultury.

Oba muži projevili lítost

"Bylo rozhodnuto o podmíněném zastavení trestního stíhání. Usnesení nabylo právní moci 11. července. Zkušební doba byla u obou obviněných stanovena na 18 měsíců," řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Vanda Činková.

Žalobce oba muže vinil ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Aby bylo možné trestní stíhání podmíněně zastavit, musí být splněno několik podmínek. Mezi ně patří například doznání a právě náhrada škody. Oba muži podle soudkyně navíc nad svým jednáním projevili lítost.

Podle trestního řádu lze podmíněně zastavit stíhání u trestných činů, u nichž trest nepřevyšuje pět let vězení. Právě tolik hrozilo muži, který film umístil na internet. Jeho spoluobviněnému mohl soud udělit až dvouletý trest vězení. Aby zůstalo trestní stíhání zastaveno, musí vést oba muži podle trestního řádu ve zkušební době řádný život. Pokud se tak nestane a například spáchají další trestný čin, soud vydá usnesení o pokračování stíhání, vysvětlila Činková.