Torontský filmový festival 2008Filmový festival v kanadském Torontu, jehož 33. ročník začíná ve čtvrtek, je už tradičně považován za neoficiální start sezony udílení výročních filmových cen, která vrcholí předáváním proslulých Oscarů americké filmové akademie. Zároveň je jakýmsi prvním indikátorem toho, které filmy by se mohly při klání o Oscary prosadit.

Torontský festival má totiž jiný charakter než tradiční velké soutěžní filmové přehlídky. Je na něm uváděna i řada snímků, které již byly předvedeny například v Cannes nebo v Benátkách, a kromě toho není klasickou soutěží. Jsou na něm udělovány jen ceny diváků, o nichž nerozhodují poroty, ale sami filmoví fanoušci svým hlasováním.

I proto je festival v Torontu označován za "lidový". Tento přívlastek si ale vysloužil také z toho důvodu, že vstupenky pro širokou diváckou obec jsou na něm dostupnější než na jiných filmových přehlídkách.

Venkovský učitel kam se jen podíváš

Během deseti dnů bude v Torontu promítnuto na 250 celovečerních a dalších více než 60 krátkých filmů ze 64 zemí. Bude mezi nimi i český film Venkovský učitel režiséra Bohdana Slámy a slovenský dokument režiséra Juraje Lehotského Slepé lásky.

Producenti i pořadatelé věří, že alespoň pro některé z těchto filmů bude uvedení v Torontu odrazovým můstkem pro distribuci v Severní Americe. Tajně pak doufají, že festival přinese i podobné filmy, jakým byl například loňský Juno, do té doby neznámý snímek, který nakonec získal Oscara za původní scénář a další tři nominace.

Světovou premiéru bude mít v Torontu 116 filmů. S velkou pozorností jsou očekávány například nejnovější snímek režiséra Spikea Leeho Miracle at St. Anna (Zázrak ve Svaté Anně) o skupině afroamerických vojáků v Itálii za druhé světové války nebo film The Lucky Ones (Šťastlivci) o skupině veteránů irácké války vracejících se domů s Timem Robbinsem v hlavní roli.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist