RECENZE:

Populární soutěž české novinářské fotografie Czech Press Photo je - navzdory hlavní vítězné fotografii - rok od roku lepší. Fotografií roku se stal neinvenční snímek z hromadné havárie na dálnici D1 od Davida W. Černého. Jak ale ukáže od 14. listopadu výstava na Staroměstské radnici v Praze, vítězové v ostatních kategoriích umějí zachytit události originálně a často vtipně. Také leckdy překvapí neobvyklým výběrem témat.

Mezinárodní porota při včerejším vyhlašování vítězů chválila zdejší fotografy, že se pouštějí i do témat a stylu, které konzervativní noviny a časopisy příliš nechtějí. Sami se ale nechali svázat "zadáním" pro hlavní cenu, která má obsahovat "závažné poselství".

Jen pomačkané plechy

Černého fotografie, na které se dvojice choulí pod modrou dekou uprostřed scenérie zdemolovaných aut, porotcům připadá velmi symbolická. "Je symbolem nebezpečí spojeného s naší závislostí na automobilech. Dvojice na snímku obklopená vraky si s hrůzou uvědomuje, že přežili jen náhodou. Objímají se pod modrou dekou, což je barva naděje," zdůvodňují své rozhodnutí porotci.

Globální přesah ale zřejmě hledali tak zaujatě, že vzali za vděk nevýrazným snímkem, na kterém největší emoce budí pomačkané plechy. Nikoli dvojice přeživších, jejichž hlavy splývají s pozadím.

Výborných fotografií i celých sérií se silným poselstvím je přitom mezi vítězi dost. Například nepateticky přímý až drsný pohled na nevidomé představují dva autoři. Stanislav Krupař nafotil sérii portrétů slepců v podobném duchu, jako se fotí celebrity do magazínů. Perfektně nasvícení, s neotřelou rekvizitou v ruce, která odkazuje ke starým obrazům světců. Na rozdíl od nich ale slepí lidé z Krupařových snímků nedrží atributy svého umučení, ale předměty, které nikdy nepoužijí. Tenisovou raketu, zrcadlo, hřib.

Dokumentární charakter má série teprve dvacetiletého Jakuba Skokana, který fotografoval malého nevidomého Lukáše. Dynamické i zasněné snímky dítěte, které si teprve uvědomuje svoji odlišnost, jsou naplněné láskyplnou atmosférou Lukášova domova. Právě dokument je tradičně nejoblíbenějším žánrem českých fotografů.

Tanečnice z Horní Lhoty

Dokonce ani velmi klasické, černobílé dokumenty nepůsobí anachronicky, pokud mají fotografové silné téma. Joe Klamar fotografoval s citem pro výtvarný účinek v Izraeli život ortodoxních židů. Obvyklé siluety chlapců v kloboučcích se spirálovitými pejzy doplňují fragmenty orientální architektury v téměř meditativní harmonii.

Naopak Zdeněk Dvořák je ve svém černobílém dokumentu ze Znojemska (Náš Zetor) neodolatelně vtipný. Vše se v něm točí kolem traktorů, jejich údržby, oprav a výjezdů na pole. Humorný je také soubor Michala Čížka nazvaný Tanečnice z Horní Lhoty. Námět - vystupování starších žen na vesnické zábavě - sice není příliš originální, Čížek ale spíš než nevkusné pitvoření zachytil ženy v sympatickém sebeironickém gestu.

Na přehlídce Czech Press Photo nechybějí ani velké bolesti světa, které jsou dominantní ve světové soutěži World Press Photo. I čeští fotografové přivážejí barvité a nebezpečné reportáže ze vzdálených zemí trpících válkami a chudobou. Michal Novotný fotografoval vojáky v Agfhánistánu a například Alžběta Jungrová narkomany v Pákistánu.

David W. Černý, Reuters, Hromadná havárie na dálnici D1

VÍTĚZ: David W. Černý, Reuters, Hromadná havárie na dálnici D1

ZPRÁVA:

Mezinárodní porota jej vybrala z více než 4300 přihlášených fotografií zaslaných od bezmála čtyř stovek autorů. Organizátoři soutěže dnes v Praze oznámili výsledky jejího letošního 14. ročníku novinářům.

Podle členů poroty vítězná fotografie symbolizuje nebezpečí závislosti lidí na automobilech. „Dvojice na snímku obklopená vraky si s hrůzou uvědomuje, že přežili jen náhodou. Objímají se pod modrou dekou, což je barva naděje. Fotografie ukazuje na jedno z největších nebezpečí našeho každodenního života,“ uvedla porota v odůvodnění svého verdiktu.

Titul Fotografie roku, který Černého snímek získal, je hlavní cenou soutěže. Držitel ceny získává odměnu 120.000 korun a skleněnou plastiku Křišťálové oko. Porota udělila v rámci soutěže ještě ceny v osmi kategoriích a osm čestných uznání.

Pražský primátor udělil Grant Prahy ve stejné výši fotografovi Martinu Sidorjákovi z agentury Getphoto za projekt na téma Kolo – dopravní, zábavní, relaxační a sportovní prostředek v Praze.

Výstava Czech Press Photo 2008, na které budou představeny vítězné i další snímky letošního ročníku, se uskuteční od 14. listopadu do konce ledna příštího roku na Staroměstské radnici v Praze. Slavnostní předání cen se bude konat 13. listopadu rovněž na radnici.

Související