V Kanadě podlehl těžké nemoci český skladatel Milan Kymlička. V Kanadě žil dlouhá léta, od 90. let se vracel do vlasti, kde skládal mimo jiné filmovou hudbu. Podepsán je třeba pod muzikou ke snímku Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje či debutu Václava Marhoula Mazaný Filip, za který byl nominován na Českého lva. Jeho muzika zazněla také v televizním seriálu O ztracené lásce.

V bývalém Československu stačil Kymlička v 60. letech komponovat pro animované filmy režiséra Václava Bedřicha a skládat písně pro Milana Drobného, Josefa Laufera, Hanu Zagorovou a Petra Nováka. V roce 1968 emigroval do Kanady, kde pravidelně získával ceny SOCAN za filmovou a televizní muziku.

Čtěte více

Ve sbírce má i trofej Harold Moon, udělovanou hudebním osobnostem roku, kterou vlastní třeba Bryan Adams nebo Celine Dionová. Kymlička ji získal v roce 1995 za svůj přínos kanadské hudbě, ve stejném roce obdržel Genie Award za nejlepší filmovou hudbu roku za snímek Margaret´s Museum.

Mezi jeho největší úspěchy patří hudba k televizním seriálům Babar, Nekonečný příběh, Lassie a Alfred Hitchcock představuje. U filmu se prosadil zejména ve snímcích Malí muži, Svatba v bílém, Život hrdiny a Ztracený svět.