Kytarista britské hudební skupiny Queen Brian May při koncertu 31. října v Praze.Elektroničtí průkopníci Kraftwerk v době největšího úspěchu své robotické hudby v sedmdesátých letech plánovali, že na světové turné vyšlou náhradníky nebo rovnou automaty. Kraftwerk zůstanou pěkně doma v Düsseldorfu ve studiu a budou nahrávat další desky. Až nyní se jejich představa naplňuje díky veteránským kapelám klasického rocku, jejichž nejslavnější éra se s působením Kraftwerku časově kryje.

Právo na značku

Ptát se, co si kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor mají počít, když už jednou patřili ke slavným Queen, jsou relativně při síle a chce se jim vláčet na turné, znamená vyrábět jim polehčující okolnosti, aniž se ti dva dopustili nějakého zločinu. Po smrti zpěváka Freddieho Mercuryho v roce 1991 a odchodu basisty Johna Deacona do ústraní ke konci stejné dekády mají May s Taylorem jednoduše na slavnou značku právo a mohou s ní zacházet, jak se jim zlíbí. Třeba na uvolněné místo po Mercurym postavit bluesrockového veterána Paula Rodgerse a letos vydat podměrečné album Cosmos Rocks.

 

I tak je Queen značka s dobrou reputací, byť z původní čtveřice hudebníků zbyla půlka. Jenže skupina nazvaná Taylor, May & Rodgers by zaplnila jen malý sál a ne největší koncertní halu v Česku. Pražská O2 Arena byla při druhém návratu polovičky slavných Queen do posledního místa vyprodaná. S poněkud tuctovým Rodgersem Queen zobyčejněli a ztratili na charizmatu, Taylor s Mayem jsou ale natolik mazaní, že jejich současné koncerty vyznívají jako pocta nenahraditelnému Freddiemu Mercurymu, byť za účasti náhradníka.

Pocta důkladně připravená a celkem vkusná, takže ani ve chvíli, kdy s kapelou zpívá nadživotně velký Mercury z promítací plochy, halu nezaleje lepkavý patos, jak tomu občas při záhrobním vzpomínání bývá.

 

Iluzionistické číslo

Současné koncerty Queen jsou čímsi na způsob znamenitě nazvučeného, veselého karaoke. Proto nemá smysl rozebírat, zda May hraje více kytarových sól a kudrlinek než kdysi, ani zda je Taylor za bicími „pořád ještě jura“. Tedy jen pro úplnost – na současném turné je většina z téměř třiceti písní z dávnější historie Queen či Rodgersových Free (All Right Now) a pouze čtyři z nové desky. Budou-li staronoví Queen chtít, mohou s tímto iluzionistickým číslem obrážet koncertní haly třeba dalších deset let.

Queen. O2 Arena. Praha 31. října 2008. Interkoncerts

 

INFO O KONCERTU A KAPELE:

V Praze po třech letech podruhé vystoupila britská skupina Queen. Vyprodaná O2 Arena viděla více než dvouhodinovou show plnou světelných efektů. Největšího aplausu se dočkaly staré hity, slavná kapela nabídla i několik skladeb z nového alba The Cosmos Rocks vydaného letos v září.

Vystoupení začala skupina světelnými efekty na velké obrazovce připomínajícími vesmír s meteority, promítací plochu při tom křižovaly blesky. Za jásotu fanoušků zazněly starší skladby; nejprve Hammer to Fall a poté Tie Your Mother Down, ve kterých zesnulého charismatického Freddieho Mercuryho nahradil zpěvák Paul Rodgers.

První nová skladba, singl C-lebrity, zazněla až sedmá v pořadí, následována další novinkou, harmonikou ozdobenou Surfs Up...Schools Out!. Zpěvák a skladatel Rodgers, známý frontman kapel Free a Bad Company, se ke kapele připojil v rámci velice úspěšného světového turné v letech 2005 a 2006. V jednom z rozhovorů před koncertem k novému albu uvedl, že se Queen nechtěli stát vlastním revivalem, a proto potřebovali nové písničky.

"Je to krásný večer v krásné Praze," řekl divákům kytarista Brian May a společně s diváky si zazpíval milostnou baladu Love Of My Life následovanou folkově znějící písní 39.

Z nových skladeb Queen zahráli i Say It's Not True, kterou napsal Taylor pro bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. V bouřící hale brázděné barevnými světly zazněly hity jako Radio Ga Ga, Crazy Little Thing Called Love či The Show Must Go On a publikum aplaudovalo, když se na promítací plošě při skladbách Bijou a Bohemian Rhapsody objevily archivní záběry Mercuryho.

Queen do Prahy přivezlo 13 kamionů a 5 autobusů

Pražský koncert zakončily dvě nejznámější skladby Queen We Will Rock You a We Are The Champions, která před časem vyhrála v anketě o 100 nejoblíbenějších skladeb historie na internetu.

Z původních členů londýnského kvarteta zůstali pouze kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor. Baskytarista John Deacon se po smrti původního zpěváka k obnovené skupině nepřipojil.

Technické vybavení a doprovod přivezlo do Prahy 13 kamionů a pět autobusů. Čtyřměsíční turné začalo v září v Moskvě. Kapela plánuje odehrát zhruba tři desítky koncertů ve 14 zemích. Britští muzikanti, kteří do metropole dorazili ve čtvrtek navečer vlastním speciálem po vystoupení v Bělehradu, nyní pokračují do Vídně.

Více o skupině Queen si přečtěte ZDE

Novinka The Cosmos Rocks se pod hlavičkou Queen + Paul Rodgers objevila po odmlce dlouhé 13 let. Předchozí album skupiny se jmenovalo Made in Heaven a vyšlo v roce 1995, čtyři roky po smrti Mercuryho. Skupina při jeho nahrávání využila archivních nahrávek Mercuryho hlasu a vysloužila si za to kritiku, že se snaží vydělat na jeho památce. Album se stalo komerčně nejúspěšnějším v historii kapely s prodejem kolem 20 milionů kusů.

Skupina Queen vznikla v roce 1972; založili ji zpěvák Freddie Mercury, kytarista Brian May, bubeník Roger Taylor a baskytarista John Deacon. Mercury v roce 1991 podlehl chorobě AIDS, Deacon kapelu opustil. Queen poté pořádali koncerty jen ojediněle s různými zpěváky. Se zpěvákem, hudebníkem a skladatelem Rodgersem začali May a Taylor vystupovat v roce 2004.