Hutnická společnost Vítkovice Holding ve středu v londýnské aukční síni Sotheby´s koupila dva obrazy ze sbírky předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Za plátna zaplatila více než 81.000 liber (257.000 korun). Ze čtyř dražených obrazů z Federerovy sbírky Vítkovice koupily akvarel Hermanna Maxe Pechsteina Rote Häuser (Červené domy) za 62.400 liber a drobný olej Lessera Uryho za 18.750 liber.

Obraz Nature morte à la lanterne, tedy Zátiší s lucernou Belgičana Jamese Ensora se naopak neprodal. Olej německého malíře Lovise Corintha Blumen im Bronzekübel (Květiny v bronzové nádobě) se vydražil za 234.000 liber.

ROZHOVOR s ředitelem Vítkovice Holding (předaukční):

Plátna se dražila v rámci druhého dne pravidelné aukce impresionistického a moderního umění. Všechna čtyři díla byla do roku 2007 v ostravské Galerii výtvarného umění a před dvěma lety je dostali zpět dědicové. Již ve středu večer byl z Federerovy sbírky za 1,5 milionu liber (47,5 milionu korun) prodán obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky Istanbul I.

Některá špičková díla kupce nenašla

Ve středu nabízené obrazy měly nižší odhadní cenu. Ostravský magistrát ani Galerie výtvarného umění se nechystaly aukce účastnit. Společnost Vítkovice Holding se již v úterý večer ucházela o Kokoschkův obraz, ale výsledná suma byla na ni příliš vysoká.

Celkem ve středu Sotheby´s nabízí 150 uměleckých děl. V úterý při hlavní části aukce se 22 obrazů prodalo za 32,5 milionu liber (asi miliardu korun). Sedm obrazů, včetně děl Amadea Modiglianiho a Fernanda Légera kupce nenašlo.

Dále:

Židovský průmyslník Federer byl od roku 1932 ředitelem Vítkovických železáren a také uznávaným sběratelem obrazů. Z Československa uprchl před nacisty v březnu 1939 a odvezl si deset nejcennějších obrazů. Ostatní zabavili nacisté. Po šesti letech jednání u českých soudů získali v roce 2007 Federerovi dědici v Kanadě - jeho vnuk Andrew Federer se sourozenci - ze sbírky zpět 21 obrazů, které byly do té doby - až na jeden - v ostravské galerii.