Nejlepším albem loňského roku byla při udělování hudebních cen Grammy v Los Angeles vyhlášena deska Raising Sand neobvyklého dua, v němž se sešli rockový veterán, bývalý frontman Led Zeppelin Robert Plant a americká bluegrassová zpěvačka a houslistka Alison Kraussová. Skladba z tohoto alba Please Read The Letter získala Grammy také za nejlepší nahrávku roku.

Skladbu Viva la Vida britské rockové skupiny Coldplay ocenila Americké hudební akademie cenou pro nejlepší píseň loňského roku. Album Coldplay s názvem Viva la Vida or Death and All His Friends bylo rovněž vyhlášeno nejlepší rockovou deskou.

Favorit letošních Grammy, rapper Lil Wayne nominovaný na osm cen, dostal za desku Tha Carter III ocenění pro nejlepší rapové album. Už z první poloviny vyhlašovacího galavečera si odnesl tři Grammy - jako nejlepší sólový zpěvák rapu ve skladbě A Milli, za nejlepší rapovou skladbu Lollipop a za spolupráci na skladbě Swagga Like Us, kde se představil spolu s dalšími rappery Jayem-Z, T.I. a Kanyem Westem.

Čtěte také

Objevem roku byla vyhlášena 21letá britská soulová zpěvačka Adele, vůbec první držitelka britské ceny kritiků, která toto ocenění dostala ještě před tím, než vydala vlastní album.

Grammy za nejlepší R&B album si z nočního ceremoniálu odnesla za svoji první desku Jennifer Hudsonová. Zpěvačka, jejíž matku, bratra a synovce loni v říjnu zavraždil její bývalý švagr, při přebírání zlatého gramofónku řekla se slzami v očích, že děkuje své rodině "v nebi i těm, kteří jsou dnes se mnou". Po rodinné tragédii se držitelka Oscara stáhla do ústraní, z něhož vystoupila až před týdnem, kdy před finálovým zápasem ligy amerického fotbalu zazpívala americkou hymnu.

Za nejlepší alternativní album získala Grammy deska In Rainbows britské skupiny Radiohead. Popovým zpěvákem roku byl za píseň Say vyhlášen John Mayer, nejlepší zpěvačkou v této kategorii se stala Adele.

Na pódiích haly Staples Center se při doprovodném koncertu vystřídaly hvězdy současného anglo-amerického hudebního nebe, z nichž řada vystoupila v netradiční spolupráci s kolegy z jiných žánrů nebo i generací. Chlapecká rocková kapela Jonas Brothers nominovaná na objev roku si například zahrála s legendárním Steviem Wonderem. S duetem se představily i konkurentky o přízeň nejmladších posluchačů, 16letá popová zpěvačka Miley Cyrusová a o tři roky starší country-popová zpěvačka Tylor Swiftová. Rockeři z Radiohead si ke spolupráci přizvali studentskou pochodovou kapelu.

Ve společnosti rapperů Jaye-Z, T.I., Lila Waynea a Kanyeho Westa na jevišti zaujala i těhotná 31letá britská zpěvačka Mathangi "Maya" Arulpragasamová známá pod uměleckým jménem M.I.A., která vystoupila i přesto, že jí lékaři na pondělí vypočítali datum porodu.

Na poslední chvíli změna programu

Program koncertu musel být na poslední chvíli změněn, protože 90 minut před jeho začátkem oznámila policie, že vyšetřuje dvakrát nominovaného zpěváka Chrise Browna z ublížení na zdraví. V noci na neděli se ho údajně dopustil na blíže neidentifikované ženě. Brown i jeho dlouholetá partnerka, zpěvačka Rihanna, své vystoupení na koncertu zrušili. V programu je nahradili Justin Timberlake, Al Green, Boyz II Men and Keith Urban, kteří zazpívali Greenův klasický hit Let's Stay Together.

Ceny Grammy za hudební a vydavatelské počiny uděluje Americká hudební akademie na základě hlasování svých 12.000 členů ve 110 kategoriích od rapu, folku, gospelu po jazz a klasickou hudbu.

Přehled vítězů hlavních kategorií 51. ročníku Grammy Awards

ALBUM ROKU

Raising Sand - Robert Plant a Alison Krauss

NAHRÁVKA ROKU

Please Read The Letter - Robert Plant a Alison Krauss

SKLADBA ROKU

Viva La Vida - Coldplay

OBJEV ROKU

Adele

NEJLEPŠÍ POPOVÁ ZPĚVAČKA

Chasing Pavements - Adele

NEJLEPŠÍ POPOVÝ ZPĚVÁK

Say - John Mayer

NEJLEPŠÍ POPOVÉ ALBUM

Rockferry - Duffy

NEJLEPŠÍ ROCKOVÝ ZPĚVÁK

Gravity - John Mayer

NEJLEPŠÍ ROCKOVÉ ALBUM

Viva La Vida Or Death And All His Friends - Coldplay

NEJLEPŠÍ ROCKOVÝ SONG

Girls In Their Summer Clothes - Bruce Springsteen

NEJLEPŠÍ ALTERNATIVNÍ ALBUM

In Rainbows - Radiohead

NEJLEPŠÍ R&B ALBUM

Jennifer Hudson -Jennifer Hudson

NEJLEPŠÍ RAPOVÉ ALBUM

Tha Carter III - Lil Wayne

NEJLEPŠÍ COUNTRY ALBUM

Troubadour - George Strait

NEJLEPŠÍ KLASICKÉ ALBUM

Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny - James Conlon, Anthony Dean Griffey a Los Angeles Opera Orchestra

PRODUCENT ROKU - KLASICKÁ HUDBA

David Frost

PRODUCENT ROKU - POPULÁRNÍ HUDBA

Rick Rubin