Dojaté děkovačky nechyběly, český zvukař Petr Forejt se Oscara nedočkal, Heath Ledger in memoriam podle očekávání ano, Valčík s Baširem v cizojazyčné kategorii překvapivě pohořel v japonské konkurenci snímku Departures a většinu hlavních trofejí obdržela indicko-britská "pohádka ze slumu“ Milionář z chatrče. Film režiséra Dannyho Boylea získal celkem osm Oscarů, včetně ceny pro nejlepší režii, scénář a Oscara pro nejlepší film.
Nejlepší herečkou se podle očekávání stala Kate Winsletová za film Předčítač, která Oscara převzala z rukou Sophie Lorenové, Nicole Kidmanové , Shirley McLainové, Marion Cotillardové a Halle Berry. Po pěti neproměněných nominacích tak třiatřicetiletá herečka konečně získala nejprestižnější filmovou cenu současnosti. "Tuhle chvíli si nacvičuji od chvíle, kdy mi bylo osm let a tohle byla láhev od šamponu. Teď se to konečně stalo skutečností!“ jásala herečka.
Oscara pro nejlepšího herce získal Sean Penn za titulní roli ve filmu Milk, kterému trofej udělil Anthony Hopkins, Robert De Niro, Ben Kingsley, Adrien Brody a Michael Douglas.
Vítězové (a poražení) letošních Oscarů
Letošní 81. ročník ceremoniálu předávání cen americké Akademie filmových věd a umění, který skončil dnes krátce po šesté hodině ranní středoevropského času, milé překvapil. Především vtipem, nápaditostí a svižným rytmem. Producentům se sázka na "novátorské pojetí“ vyplatila.
Jeviště patřilo hlavně Hughu Jackmanovi
Angažmá Hugha Jackmana se ukázalo jako sázka na jistotu. Všestraně nadaný herec strhl publikum hned od počátku - hudebními čísly i vtipnými replikami: "Nemám moc velký herecký rozptyl. Jsem Australan, hrál jsem Australana a ještě ve filmu jménem Austrálie, kvůli krizi všechno zmenšujeme, takže další díl se bude jmenovat Nový Zéland,“ uvedl se Jackman.
Žertovalo se na téma přítomné partnerské dvojice Jolieová-Pitt i Kate Winsletové, Producenti v Kodak Theatre překvapili komornějším jevištěm, herci seděli v půlkruhu, mezi nimiž "domácky“ pobíhal moderátor.
Od počátku vše "odsýpalo“ v nebývale rychlém sledu - a plně v Jackmanově režii. Následoval skvostný hudební úvod "z garáže“ - Jackman na miniaturním prostoru v jedné osobě "odehrál“ a také brilantně odzpíval podstatné výtažky ze všech nominovaných filmů....propracované i stylově (od kašírovaného televizního studia "Milionáře“ až po politickou agitku na bedně Harveyho Milka, Duel Frost/ Nixon rozehrál s přísedící s Anne Hathawayovou a s filmem Předčítač se vyrovnal abstraktním tanečkem a popěvkem "Reader - I havent seen The Reader“).
Smíchy slzeli nejen prominenti v Hollywoodu, ale například i novináři a filmoví fanoušci, kteří noční ceremonii v přímém přenosu sledovali pospolu v pražském kině Světozor.
Hugh Jackman se zkrátka ukázal coby umělec s nevyužitým potenciálem.
Pak už se začalo "nadělovat“. Penelope Cruzová poděkovala za Oscara za Vicki Cristinu Barcelonu v šedesát let starých šatech od Balmaina věcně. “Tohle nebude na 45 vteřin“. Byla podruhé nominovaná, je to však její první cena. Pětice hereček v čele s Whoopi Goldberg, Goldie Hawn, Tildou Swinton či Anjelicou Huston, které tuto kategoriiovládly v minulosti, udílely cenu pro nej herečku ve vedlejší roli společně.
Invence v každém záběru
Invence však ilustrovala i další kategorie. Původní i adaptované scénáře doprovodily sekvence z filmů doplněné odpovídající pasáží ve scénáři (vyhrál snímek Milk, respektive Milionář z chatrče).
Vtipné entré "vystřihl“ animované sekci komediální herec a známý dabér kreslených postaviček Jack Black - "Každý rok vydělám balík za dabování filmu od Dreamworks a peníze pak vsadím na oscarové vítězství Pixaru“. ( a vyplatilo se i letos, navzdory očekávání, které vyvolalo udílení cen Annie awards, kde triumfoval Kung Fu Panda konkurenčního DreamWorks, na Oscarech i letos zazářil Pixar a jeho aktivistický Wall-E).
Akademici se chovají předvídatelně - masky rozdělili Benjaminu Buttonovi, kostýmy Vévodkyni, krátkým filmem roku se stal příběh osvětimských dětí v německé Zemi hraček. Žádný z filmů nebyl výrazně favorizován.
Koláž vůní, chutí i smyslů
Hudební čísla nechyběla ani v průběhu ceremonie. Beyoncé a Jackman zazářili příkladně v muzikálovém čísle vycházejícího z Pomády, Ameriky, Chicaga, Moulin Rouge, Dreamgirls, Mamma Mia a dalších. Na hudební složce se podílel Baz Luhrmann, jejich výprava a neobvyklá aranžmá se inpirovala třicátými lety dvacátého století - Lawrence z Arábie třeba zazněl jako jako swing.
Příchuť koření garam masala ceremonii dodal AR Rahman, který předvedl obě své nominované písně ze slumu ve velkorysém "bollywoodském“ davovém pojetí.
Předem jasnou cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli udělili dohromady Cuba Gooding Jr., Alan Arkin, Christopher Walken a Kevin Kline. (Gooding zažertoval například na téma angažmá pro černošské herce - narážka na Roberta Downeyho a jeho masku v Tropické bouři). Heath Ledger byl oceněn in memoriam - nejočekávanější Oscar se potvrdil. Nechyběl milý, spontánní a civilní výstup hercova otce a sester, ale ani velké detailní záběry na patetické dojetí přísedících hvězd. Hollywood do záhrobí tleská rád.
Přehled držitelů filmových Oscarů:
Nejlepší film: Milionář z chatrče
Nejlepší režie: Milionář z chatrče
Nejlepší herečka v hlavní roli: Kate Winsletová (Předčítač)
Nejlepší herec v hlavní roli: Sean Penn (Milk)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Penelope Cruzová (Vicky Cristina Barcelona)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Heath Ledger (Temný rytíř)
Nejlepší kamera: Milionář z chatrče
Nejlepší střih: Milionář z chatrče
Nejlepší originální scénář: Dustin Lance Black (Milk)
Nejlepší adaptovaný scénář: Simon Beaufoy (Milionář z chatrče)
Nejlepší animovaný film: Vall-I
Nejlepší krátký animovaný film: La Maison en Petites Cubes
Nejlepší cizojazyčný film: Odjezdy
Nejlepší hudba: Milionář z chatrče
Nejlepší zvuk: Milionář z chatrče
Nejlepší píseň: Jai Ho! (Milionář z chatrče)
Nejlepší výprava: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Nejlepší masky: Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Nejlepší kostýmy: Vévodkyně
Nejlepší krátký film: Země hraček
Nejlepší celovečerní dokument: Man of Wire
Nejlepší krátký dokument: Smile Pinki
Nejlepší zvukové efekty: Temný rytíř
Nejlepší vizuální efekty: Podivuhnodný případ Benjamina Buttona
Vítězové (a poražení) letošních Oscarů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist