Vystoupením na střeše budovy BBC překvapili irští rockeři U2 v pátek večer kolemjdoucí v centru Londýna. Koncert byl součástí reklamní kampaně k vydání jejich poslední desky No Line on the Horizon, která se začala v pátek prodávat v Irsku a v pondělí bude k dostání i ve zbytku světa.

O možném vystoupení na balkonu budovy v BBC na náměstí Portland se v britském tisku spekulovalo, ale přesto byli kolemjdoucí melodiemi U2 překvapeni. Kolem budovy se rychle shromáždilo na 5000 lidí, kteří vyběhli z okolních hospod a obchodů. Policie raději uzavřela rušnou ulici pro dopravu.

U2 zahráli během asi dvacetiminutového vystoupení písně Get On Your Boots a Magnificent z nového alba, stejně jako Beautiful Day a Vertigo (Závrať), kterou frontman Bono věnoval svému strachu z výšek.

Zazpíval i úryvek z She Loves You od Beatles ve zjevné narážce na podobný improvizovaný koncert Beatles v roce 1969 na střeše jejich gramofonové společnosti Apple, které bylo posledním veřejným vystoupením "brouků".

Více k nové desce U2

Tehdy však policie koncert ukončila, protože davy fanoušků zablokovaly ulici. Podobný osud potkalo vystoupení, které U2 uspořádali před více než 20 lety na střeše obchodu s alkoholem v Los Angeles.

Dvanácté studiové album U2 vyjde v pondělí 2. března, ale už v pátek se začalo prodávat v jejich rodném Irsku. I když se o půlnoci, kdy některé obchody kvůli novému albu otevřely, netvořily velké fronty zájemců, No Line on Horizon se prý prodává dobře.

Vystoupení přenášela živě BBC

Podle řetězce obchodů HMV je o album ohromný zájem. "Některé verze už nejsou," řekla mluvčí HMV. Vystoupení na střeše BBC přenášela živě rozhlasová stanice BBC Radio 2. U2 tak završili v Británii rozsáhlou kampaň, během níž hráli a mluvili v řadě televizních a rozhlasových pořadů.

Bono během nich oznámil bez dalších podrobností, že v létě skupina vyjede na turné. Dostal se také ale do problémů, když zpěváka Coldplay Chrise Martina označil za "blba".

Moderátorka stanice Radio 1 se Bona zeptala, zda je Martin tak talentovaný jako Paul McCartney. "Myslím, že je dobrý melodik, ale je to blb," řekl. Když byl požádán, aby se omluvil, dodal, že Martin je "evidentně vykolejený charakter a kretén, který je náhodou velký melodik na úrovni Raye Daviese, Noela Gallaghera a Paula McCartneyho."

Později ale ustoupil a řekl, že "Coldplay jsou skvělá kapela a Martin je skvělá duše". "Pardon. Žertoval jsem," dodal Bono. BBC se nicméně raději ještě posluchačům za Bonova slova omluvila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist