Ve věku 90 zemřel v sobotu ráno režisér, výtvarník a animátor kresleného filmu Václav Bedřich. ČTK to oznámila rodina zesnulého.

Václav Bedřich se zaměřil na tvorbu pro děti a významně se podílel na tvorbě večerníčkových seriálů. Navíc stál u samého počátku historie Večerníčka.

Byl režisérem první pohádkové série, která se v tomto pořadu odvysílala - O televizním strašidýlku a režíroval i proslulou znělku, která se stala nejstarší televizní znělkou vůbec. První Večerníček se na televizních obrazovkách objevil v lednu 1965, dodnes vysílaná znělka pak v září téhož roku.

Amálka, Maxipes Fík a Bob s Bobkem

Jako režisér má Bedřich na svém kontě například seriály Bob a Bobek - králíci z klobouku, Pohádky ovčí babičky, Maxipes Fík, Divoké sny maxipsa Fíka či O zvířátkách pana Krbce, na kterých spolupracoval se známými výtvarníky, či Říkání o víle Amálce, které i sám namaloval.

Václav Bedřich se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami. Když se během druhé světové války uzavřely vysoké školy a on nemohl studovat, přihlásil se do filmových ateliérů AFIT a brzy se stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku a animoval pro Jiřího Trnku.

Počátkem 50. let získal dostatek zkušeností, aby si troufl na vlastní režii. K jeho raným filmům patří například Hrnečku vař nebo Čert a Káča.

Natočil 358 filmů

Za svůj život natočil Václav Bedřich 358 animovaných filmů, za které dostal řadu významných cen na mezinárodních festivalech. Po celý život zůstal věrný kreslenému filmu, ale vyzkoušel si i jiné animační technologie, především papírkový a loutkový film.

Loutky rozpohyboval například v pohádce O bílé princezně z roku 1981. Filmem s nejdelší stopáží se patrně stala Velká sýrová loupež z roku 1986. Režisér byl v tomto případě zároveň výtvarníkem.

Václav Bedřich si nikdy nevytvořil jasný, snadno rozpoznatelný rukopis jako třeba Zdeněk Smetana nebo Zdeněk Miler. Jako režisér dával přednost týmové práci. Většinou vytvořil tým složený ze zkušeného spisovatele - scenáristy a známého výtvarníka, který dal příběhu vizuální podobu. Do studií animovaného filmu tak přivedl řadu předních výtvarníků, jako byli Adolf Born, Cyril Bouda, Václav Sivka, Vladimír Renčín nebo Vladimír Jiránek.
 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist