V dobách své největší slávy přinášela švédská popová čtveřice ABBA ekonomice své země údajně každoročně větší zisk než automobilka Volvo. Časem však umělecký a komerční úspěch oblíbené skupiny začaly ohrožovat osobní problémy jejích členů, příchod 80. let ji zastihl v krizi a konec na sebe nedal dlouho čekat. V roce 1982 se ABBA rozpadla. V pondělí uběhlo pětatřicet let od vítězného ročníku Eurovize, který Švédy postrčil k světovému úspěchu.
Kapelu tvořily dva manželské páry, Anni-Frid a Benny, Björn a Agnetha. Na mezinárodní scénu prorazila 6. dubna 1974, kdy v britském Brightonu vyhrála s písní Waterloo Velkou cenu Eurovize. ABBA je zároveň jejím nejslavnějším vítězem.
Zatímco členům kapely ABBA přibývají na účtu další tantiémy za reedice jejich desek (poslední, devítialbová, u nás vyšla na přelomu roku), členové kapely moudře odolávají pokušení tučných obnosů za svůj společný návrat na pódia. Kapela ABBA a jejich manažer se na vrcholu slávy dost neúspěšně pokoušeli podnikat "ve velkém", přesto je vidina rychlého výdělku neláká natolik, aby dávným fanouškům rozbili obraz kapely jako mladé blonďaté čtveřice.
Hudba kapely ABBA, vyjmutá z dobového kontextu, má v současnosti kromě obrovského ohlasu na filmový muzikál Mamma Mia! s Meryl Streepovou v hlavní roli své nenadálé příznivce, kteří o pop obyčejně nezavadí. Ovšem kapelu ABBA berou namilost, jelikož rané nahrávky skupiny vychází z lidové hudby a folku.
Watch more YouTube videos on AOL Video |
Že by lidová hudba nebo folk byly samy o sobě "autentičtější" než jakýkoliv jiný žánr, je samozřejmě rozšířený omyl. Zajímavější jsou úvahy nad posledním obdobím čtveřice, kdy vydávala posmutnělé desky, které neměly tak citově instantní, bezstarostné hity jako Super Trooper nebo Dancing Queen, ale byly příznakem rozpadu.
"Mamma mia, už je to tady zas," lamentuje redaktor britského Independentu nad úspěchem muzikálu o kariéře švédské čtveřice a následnou, již kdovíkolikátou, vlnou zájmu o nahrávky kapely ABBA. Má smůlu. Další příležitosti, jako je muzikálová show či nejnověji pětatřicetileté výročí úspěchu s písní Waterloo ve velké ceně Eurovize, budou sladce kýčovitou, emocionálně vyděračskou a přesto senzačně melodickou a chytlavou muziku "Made in Sweden" znovu vracet do hry.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist