Soubor tvořený konvičkou a dvěma šálky geometrických tvarů měl vyvolávací cenu 95.000 korun. Souboj o něj svedli čtyři dražitelé po telefonu, sdělila Irena Velková z pořádající aukční síně Sýpka.

Zájem o unikátní soupravu měli i sběratelé ze zahraničí, nakonec ji podle Velkové získal tuzemský zákazník. I s aukční přirážkou za ni zaplatí 601.800 korun. Konvička s víčkem má hranatý tvar, šálky vypadají, jako by vznikly rozpůlením jednoho kusu, z jedné strany jsou useknuté a z druhé vypouklé. Soubor má malovaný dekor s typickým černým čtvercem.

Malevič ji navrhl v roce 1923 pro Královskou porcelánku Lomonosov, která vyrobila jen šest kusů tohoto servisu. Souprava se stala ikonou ruského avantgardního umění. Byla přirovnávána k řítící se lokomotivě. Ve stejném roce pro tutéž porcelánku Malevič navrhl ještě několik dalších předmětů.

Kazimír Malevič (1878 až 1935) byl malíř, teoretik a průkopník abstraktního umění. Je představitelem a spoluzakladatelem konstruktivismu a tvůrcem suprematismu, nepředmětného umění využívajícího geometrické abstrakce.

Na aukci společnosti Sýpka, která se vedle výtvarného umění zaměřuje i na starožitnosti a design, se dnes prodalo 45 procent z nabízených 300 položek za 2,3 milionu korun. Podle Velkové mají lidé o kvalitní starožitnosti či užité umění stále zájem bez ohledu na finanční krizi. Kvalitní design jezdí nakupovat i zahraniční sběratelé, uvedla.