Francouzské úřady zakoupily kresby, poznámky a různá umělecká díla z vlastnictví slavného francouzského mima Marcela Marceaua, jejichž dvoudenní dražba skončila ve středu v Paříži. Oznámilo to dnes francouzské ministerstvo kultury. Dražba se konala na soudní příkaz, který pobouřil Marceauovy obdivovatele a který byl vydán proto, aby mohly být splaceny dluhy, jež po sobě legendární mim zanechal. Marceau před svou smrtí v roce 2007 zbankrotoval.

Marceau se proslavil především postavou lyrického klauna Bipa, kterou vytvořil už v roce 1947 a které zůstal věrný po celý život. Klauna Bipa s bílou tváří, pruhovaným svetrem a rozmáčknutým cylindrem ihned všichni poznávali, když tančil tango, bojoval proti vichřici nebo si tiše razil cestu skrze řadu neviditelných překážek. Umělcovy osobní předměty byly prodány v dražbě, jež se konala v úterý a ve středu a jež vynesla téměř 500.000 eur (asi 13,5 milionu Kč).

Ministryně kultury Christine Albanelová uvedla, že stát získal mnoho Marceauových předmětů, včetně kreseb, akvarelů, fotografií, modelů a poznámek, jakož i portrét slavného mima v divadle. "Ve jménu tohoto umělce a jeho nesmírného nadání jsem chtěla, aby ministerstvo kultury a spojů získalo předměty, které tomuto výjimečnému umělci patřily," sdělila ministryně kultury.

"Jsem mimořádně pyšná na to, že vzpomínka na mima Marceaua mohla být takto uctěna," dodala. Předměty získala částečně Národní knihovna a částečně dědický fond, který spadá pod ministerstvo. Vystaveny budou v Národní knihovně.

"Charlie Chaplin pantomimy", jak byl Marceau nazýván, se narodil ve Štrasburku v umělecky založené židovské rodině jako Marcel Mangel. Své původní příjmení si změnil na Marceau na začátku druhé světové války podle slavného francouzského generála. Zpočátku byl ovlivněn hvězdami němého filmu, později si vytvořil svůj vlastní osobitý styl zvaný imaginární pantomima. Zemřel v roce 2007 ve věku 84 let.