Spřízněnost duší a souznění panuje mezi legendárním dirigentem Kurtem Masurem a královnou světových houslí Anne-Sophií Mutterovou. Na dnešním setkání s novináři v Praze řekli, že se při koncertu nemusí ani vidět a jejich vystoupení je přesto krásnou procházkou. Na festivalu Pražské jaro budou účinkovat dnes večer ve Smetanově síni Obecního domu a očekává se, že koncert bude patřit k jednomu z vrcholů letošního ročníku. Doprovodí je prestižní Drážďanská filharmonie.

Mutterová se na přehlídku vrací po 12 letech a bude zde hrát potřetí. Masur je pravidelnějším hostem. "Je ostuda, že jsem se v minulých letech tady objevila tak málo a slibuji, že to napravím," prohlásila jedna z nejvýznamnějších houslových virtuosek současnosti. Publikum se na ni totiž může těšit už v příštím roce, kdy v rámci turné amerického Pittsburského symfonického orchestru zahraje na Pražském jaru jeden z velké pětice romantických houslových koncertů Johannese Brahmse. Na poslední koncert v Praze v roce 1997 má prý Mutterová krásné vzpomínky a je ráda, že může slavný Houslový koncert e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho prezentovat se svým nejoblíbenějším dirigentem.

Masur dnes řekl, že koncertování s Mutterovou je pro něj velký dar. O to víc v roce, kdy se slaví dvousté výročí narození Mendelssohna. Mutterová má podle dirigenta velmi konkrétní představy o interpretaci díla a "vždy je krásné sledovat, jakým způsobem se ubírá". Při společných vystoupeních se tak cítíme oba velmi svobodně, uvedl. Na jejich spolupráci se Masur těší právě v Praze proto, že mu dala mnoho impulsů již v době železné opony. Tehdy českou metropoli vnímal podle svých slov jako pojítko mezi Východem a Západem, kde se setkávaly známé umělecké osobnosti.

Dnešní koncert zakončí Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka, s níž se Masur nejvíce ztotožnil za svého působení u Newyorské filharmonie. Když přišel do Ameriky, cítil prý podobný smutek jako skladatel Dvořák.

Mutterová zahájila svou uměleckou dráhu v 70. letech a od té doby vystupovala ve všech koncertních centrech Evropy, Ameriky i Asie. Kromě tradičního repertoáru nabízí svým příznivcům i novinky a skladby, které lze označit za objevné. Popularitu využívá i k podpoře charitativních projektů a sama pak pečuje o tvůrčí růst mladých, výjimečně nadaných hudebníků. Na počest dvoustého výročí Mendelssohna chystá vlastní dramaturgický počin, v jehož rámci uvede kombinovaný výběr ze skladatelových symfonických a komorních děl. Ve druhé polovině letošního roku si plánuje vzít studijní volno. Jak dnes prozradila, kromě uklízení šatníků by ráda nastudovala více skladeb do svého již tak obsáhlého repertoáru, kupříkladu Bachovy sólové sonáty, Beethoveny skladby i výběr z tvorby Brittena a Schumanna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist