Nebývá zvykem, aby se český film dostal do kin bez předchozí tiskové konference s tvůrci. Platí to však v případě česko-italského snímku režiséra Roberta Faenzy Případ nevěrné Kláry, který vznikl na motivy stejnojmenné knihy Michala Viewegha a který jde do kin ve čtvrtek. Novináři se tak mohli setkat se členy štábu prakticky jen loni v létě při natáčení. Informace o filmu jsou k dispozici na adrese www.nevernaklara.cz. V kinech se film, který se loni natáčel v angličtině s rozpočtem zhruba 112 milionů korun, objeví ve 24 kopiích.

Případ nevěrné Kláry je stejně jako knižní předloha krimikomedií na téma lásky, žárlivosti a intrik. Scénář psal původně Viewegh pro Filipa Renče, ale k realizaci nedošlo. Myšlenky na ni se poté, co román vyšel v italském překladu, chopila producentka Elda Ferriová a projekt svěřila svému krajanovi Robertu Faenzovi. Snímek pak v koprodukci společností Medusa Film a InFilm Praha Rudolfa Biermanna vznikal v Praze a v Benátkách, jimiž italští scenáristé v části příběhu nahradili Čínu.

Zviditelněná modelka, inspirovaní Italové

"V Čechách pracoval opravdu jen minimální italský štáb," řekl Biermann. V hlavní roli se na plátně objeví skotský herec Ian Glen, držitel Stříbrného medvěda z Berlinale 1990 za výkon v psychologickém dramatu Tichý výkřik. Hrál i ve filmech Gorily v mlze, Lara Croft: Tomb Raider a dvou dílech hororové série Resident Evil. Do role titulní hrdinky byla obsazena bývalá teenagerská Miss Evropy Laura Chiattiová, která hrála v italském soutěžním snímku Ranní ptáče dál doskáče, uvedeném loni v soutěži karlovarského festivalu. Další hlavní mužskou roli ztvárnil populární italský herec Claudio Santamaria, který se objevil i v bondovce Casino Royale.

Příležitost dostali také Miroslav Šimůnek, Aňa Geislerová a modelka Pavlína Němcová, která po nezávislých zahraničních produkcích hrála i ve filmu Edith Piaf. V Čechách má málo pracovních příležitostí. Věří, že tato práce ji zviditelní a otevře jí dveře třeba k dalším rolím, nyní v opravdu českých filmech.

Případ nevěrné Kláry je šestou adaptací literárních děl Michala Viewegha. Pro Faenzu, který se podílel i na scénáři, byl tento koprodukční projekt už patnáctým celovečerním projektem.

Viewegh po jedné z dřívějších uzavřených projekcí neskrýval, že by film natočil jinak - kdyby to uměl. "Italové si ale vymínili, že napíšou scénář sami. A tak se mou knihou velmi volně inspirovali. Výsledný příběh je zjednodušený. Na druhé straně je to však řemeslně zručně udělaný film. Má tempo, je v něm spousta krásných žen, atraktivní kulisy a i ten démon žárlivosti je zobrazen poměrně věrohodně," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist