Posledního rozloučení se zesnulým zpěvákem Waldemarem Matuškou na pražském Žofíně se již zúčastnilo podle pořadatelů asi 12 tisíc jeho fanoušků. Akt pokračuje v pátek uložením zpěvákových ostatků na hřbitov na Slavíně.

Kolem půl osmé večer čekalo ve frontě před budovou ještě přes 1000 lidí, řekl manžel a manažer Heleny Vondráčkové Martin Michal, který obřad organizuje. Původně měl pietní akt skončit ve 20:00, Michal ale uvedl, že šanci rozloučit se s legendárním zpěvákem dostanou všichni.

Fotogalerie ZDE

S kyticemi žlutých růží a slzami v očích přicházeli na Žofín první stovky Matuškových příznivců hned po skončení oficiální části posledního rozloučení, která se uskutečnila dopoledne. Tam byl vstup pouze na pozvánky. Obřadu se zúčastnilo přes 500 hostů, včetně prezidenta Václava Klause, rodinných příslušníků i kamarádů z řad zpěváků a herců.

Gott, Vondráčková i Klaus 

Úvodní řeč, otevřenou slovy "Milý Waldemare", pronesl herec Václav Postránecký. "Tebe milovat bylo strašně jednoduchý," řekl Postránecký v sále, kde v první řadě seděl kromě členů rodiny také prezident Klaus či Karel Gott.   

"Držel mě za ruku v mých pěveckých počátcích," řekla Helena Vondráčková, Karel Gott ve stejně emotivní řeči vzpomněl na rytířský souboj, kteří dva zpěváčtí idolové vedli a krátce zazpíval, Jiří Suchý v krátké řeči konstatoval, že "nezbývá než vzít pokorně na vědomí, co změnit nedokážem'". Civilní vzpomínkovou řeč pak pronesl Waldemar Matuška junior. "Musí tě to hlavně bavit," vzpomněl na otcova slova do života. S Matuškou se rozloučila také jeho skupina K.T.O. písněmi Aby nás pánbů miloval, Tálinskej rybník či Sbohem, lásko.   

Dobu, kdy Waldemar Matuška účinkoval v pražském Semaforu,  ráno připomněl ve vysílání ČT Jiří Suchý. Waldemara Matušku mu doporučil klavírista Jiří Malásek, Suchý tehdy hledal někoho, kdo by hrál na kytaru a občas za Suchého zaskočil u kontrabasu. "Na to, že je výtečný zpěvák, se přišlo dodatečně,"vzpomíná Suchý. Vyvrátil rovněž tradovanou pověst, že Matuška byl v Semaforu původně technikem či rekvizitářem, potvrdil však další z legend, že charismatický zpěvák jednu dobu spával v divadle přímo na jevišti. "Udělal si z opony takové provizorní lože v krátké době, kdy neměl kde bydlet," vzpomínal tvůrce Semaforu na léta s Matuškou.

Herec a zpěvák Karel Štědrý připomněl, že hitu Mám malý stan, který nazpíval společně s Waldemarem Matuškou, se při vydání prodalo 225 tisíc nosičů. "Naposledy jsem si tu písničku s Waldou zazpíval před dvěma lety, na mých sedmdesátinách," vzpomínal Štědrý, jehož dcery Zuzanu a Terezu, jak říká, "pojmenoval Walda."  

Jako pohotového zpěváka, který miloval humor Vlasty Buriana, připomněl Matušku kapelník Václav Hybš. "Za těch deset společných let, kdy jsme spolupracovali, jsem vlastně nezjistil, jestli Waldemar uměl noty nebo ne," odpověděl Hybš na divácký dotaz. 

"Potulný bard české pop music"

Lítost nad odchodem Matušky vyjádřili i pořadatelé trutnovského Open Air Music Festivalu, kteří ho označili za "největšího potulného barda české pop music".

"Naše podhorská území obchází smutek, slzy vycházejí i z kůry stromů a hory obestoupila temná mračna, jež jsou však prozářena nadějí a vírou, že Waldemar od Boha jistě vyfasoval to nejhezčí banjo," uvedl pořadatel a zakladatel festivalu Martin Věchet, který před lety přišel s neobvyklým nápadem pozvat Matušku na rockový festival s undergroundovými kořeny.

Matuška, který přiletěl z Ameriky, prý nejprve ze zákulisí s mírnými obavami vyhlížel na jaké pódium a před jakým publikem má vystoupit. Dav lidí s věkovým průměrem 20 let ho však přivítal obrovským aplausem a odezpíval s ním většinu písní.

Na posledním rozloučení s Matuškou očekávají účast až 10.000 lidí - VIDEO ZDE

"Svým vystoupením v roce 2002 Waldemar strčil do kapsy mnohé rockové hvězdy včetně slavných metalových Faith No More, kteří na festivalu před několika lety rovněž vystoupili. Jeho koncert patří k vrcholným okamžikům v historii festivalu," vzpomíná Věchet na chvíle, kdy s Matuškou píseň Sbohem lásko zpívalo několik tisíc lidí ve věku jeho vnuků.