Mezi požadavky britského houslisty Nigela Kennedyho, který se v rámci festivalu Devět bran 23. června představil v pražské Valdštejnské zahradě, patří speciální klimatizace pro jeho housle. V zákulisí proto byla instalována výkonná klimatizační jednotka, která udržovala vzácné stradivárky v současné době možná nejlepšího houslisty světa ve správné teplotě a vlhkosti.
Kennedy se s polským kvartetem Kroke postaral o slavnostní zahájení hudební části festivalu Devět bran. "Technické zázemí pro úterní koncert ve Valdštejnské zahradě je naprosto srovnatelné se zvukovým a světelným aparátem na velkých halových vystoupeních," uvedli pořadatelé.
Kdo je Nigel Kennedy
Dvaapadesátiletý bohém a světoběžník je ve světě klasické hudby považován za "extremistu a hudebního klauna," jak o něm napsal Petr Veber pro HN. "Má kuriózní nápady, výstřední gesta a proslovy, podivný oblek a pubertální image," shrnul Veber obvyklé výtky, k dalším patří například Kennedyho přízvuk či perfekcionismus, díky němuž do loňska odmítal vystoupení na britských Proms. Jako desetiletý byl považován za nezvykle talentované zázračné dítě, učil se u proslulého Yehudi Menuhina a na newyorské hudební Juilliard School.
V šestnácti vystoupil v Carnegie Hall spolu s jazzovým veteránem, francouzským houslistou Stéphane Grappellim, přes varování učitelů, že tím ohrozí svou kariéru v klasické hudbě. Nestalo se. Mimo ni je Kennedy oceňován nejen za úspěchy v klasické hudbě (Kennedyho nahrávka Čtyř ročních období je nejprodávanější deskou s klasickou hudbou vůbec), ale i za interpretaci hudby Jimiho Hendrixe, jazzové nahrávky se špičkovými americkými a polskými hudebníky. Část roku žije v Krakově, odkud pochází jeho druhá žena.
Přehlídka židovské kultury Devět bran začala 15. června a skončí 27. června. Vstupné na koncert Kennedyho a na celý festival je jako každoročně zdarma."Program koncertu vychází z povahy Kennedyho jako bohéma a světoběžníka. Objevil, že kromě své britské národnosti má vztah i ke slovanské hudbě a Polsku. Váže se to i k židovské kultuře, klezmeru a jazzu," sdělil Borek Jiřík za pořadatele festivalu. Program se bude zřejmě podle něj skládat z houslových skladeb v doprovodu kapely, jazzu i klezmerových a romských písní a improvizace.
Kennedy a Kroke spolu sice nahráli album East meets East (Východ potkává východ), v současnosti spolu ale nekoncertují, a pražské vystoupení je tak mimořádné. O koncert pořadatelé usilovali už před pěti lety, ale kvůli finanční náročnosti ho prý nebylo možné uskutečnit. Vzhledem k nekomerčnosti festivalu se nyní nároky podařilo snížit na úroveň, kterou si již mohli dovolit.
"Náklady na požadavky managementu Kennedyho jsou přibližně stejně velké jako výše jeho honoráře, kterou uvádět nebudeme," řekl mluvčí festivalu Jan Kratochvíl.
Pětidenní hudební program ve Valdštejnské zahradě nabídne jazz, klezmer, romskou muziku, klasiku nebo Chasidické písně ze všech koutů světa. Klezmer přiveze také švédská hudební skupina Freudenthal Yiddish Klezmer Band a jazz pak London Prague Jewish Jazz Band v čele s pianistou Emilem Viklickým a britským saxofonistou Bobbym Wellinsem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist