Nine Inch Nails rovná se Trent Reznor, čtyřiačtyřicetiletý skladatel a zpěvák, který s koncem 90. let vyměnil drogy za posilovnu a nyní chce vyměnit nekonečné turné za pár let práce na sobě a vlastní hudbě. Dnešní Nine Inch Nails už nejsou strašidelnou sekačkou z Lynchova filmu, demoliční partou a generátorem nočních můr - čtyřčlenná kapela s Reznorem a daleko mladšími spoluhráči v sobě sice stále budí běsnící divokost, Reznor a spol. však středečního večera v pražské O2 Areně podnikali výlety až kamsi k moderní vážné hudbě. V těch chvílích stál kapelník u elektrického piána, odredovaný čahoun vyměnil kytaru za dřevěnou marimbu a basista svůj elektrický nástroj za kontrabas.
Reznor, který z Nine Inch Nails v posledních letech udělal nejen svůj způsob hudební, ale také obchodní komunikace ze světem pomocí nezávislé distribuce a internetu, se za přízeň fanouškům, kteří jej takto přímo podporují, odměnil intenzivním dvouhodinovým koncertem. Kapela či spíše projekt jediného hudebníka, který se obklopuje spoluhráči, kteří jeho hudbě v dané chvíli nejvíce vyhovují (v Praze to byl vynikající bubeník Illan Robin, kytarista Robin Finck a basista Justin Medal-Johnsen).
Turné propagující poslední album Slip (na internet dali NIN jeho základní podobu zdarma ke stažení) je na čas rozloučením a zároveň důrazným připomenutím, že Reznor sice vypadá jako trenér bodybuildingu, ale šílenecký nápřah své hudby nemusí markýrovat. Před palbou stroboskopů a ostrých světel bylo chvílemi nutné zamhouřit oči nebo odvrátit zrak. To ve chvílích, kdy se Nine Inch Nails rozběsnili. V křehčích momentech, jakou je proslulá skladba Hurt, zvěčnělá v podání Johnnyho Cashe, si jeden uvědomil, že všechny ty tuny kovových konstrukcí, reproduktorů a světel jsou tu, v nadsázce řečeno, kvůli jedné křehké písničce, jak ji Reznor dokáže skvěle napsat a zazpívat. A zároveň, že tak dobrých skladeb, byť ne tolik slavných, má Reznor tolik, že vystačí na dvě hodiny intenzivního zážitku. Současnost Nine Inch Nails tak připomíná památná slova: Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás na to má?
Reznor kapelu založil v roce 1988 v Clevelandu. Debutové album Pretty Hate Machine skupině vyšlo v roce 1989; následovaly desky Broken, The Downward Spiral, The Fragille, With Teeths a Year Zero.
Projektem Nine Inch Nails prošly na dvě desítky muzikantů. Jediným stálým členem zůstává Reznor, autor většiny hudby i textů. V roce 2008 skupinu na čas rozpustil a vydal Ghosts I-IV, instrumentální čtyřdílnou desku za pět dolarů, místy evokující temný ambient.
V Česku Nine Inch Nails dosud hráli dvakrát. Premiéru před českými fanoušky zažili v roce 1994 v pražské Lucerně. Druhé vystoupení před dvěma lety v pražském Edenu považovali mnozí rockeři za jeden z vrcholů hudební sezony.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist