Zaplněný sál karlovarského hotelu Thermal aplaudoval hollywoodské hvězdě Antoniu Banderasovi. Před projekcí svého snímku Letní déšť převzal z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu.
"Toto ocenění je pro mě něco velice osobního. Protože málo lidí na světě ví, že když začala moje kariéra v Americe, přijel jsem z České republiky. Točil jsem tu totiž po sedm měsíců, a nejen v Praze, ale i v Plzni a v Karlových Varech, seriál o mladém Mussolinim. V té době jsem si zamiloval tuto zemi, lidi i kulturu, takže vám mohu česky říci: Dobrý večer," uvedl Banderas.
Podotkl, že vlastní řadu cen, které mají podobu nahých žen - včetně té karlovarské. "Vítej do klubu, dítě," řekl a přiblížil zaplněnému sálu svůj snímek. Vysvětlil, jak dal před pěti lety na jihu Španělska dohromady filmovou společnost, protože se po 20 letech v Hollywoodu potřeboval vrátit zpět do země, kde se narodil, aby dělal nekomerční projekty.
VýVary 6 aneb Hodina s Malkovichem - čtěte ZDE
Ristretto s Malkovichem a duše-cizrna s Giamattim - čtěte ZDE
Malkovich přijel Pendolinem. Hvězda festivalu je na místě - čtěte ZDE
Hrdinou španělsko-britského koprodukčního snímku Letní déšť je mladík, který právě opouští nemocnici a setkává se se svými přáteli. Končí léto a celá jejich parta se rozprchne na všechny strany. "Můj film je o přechodu z doby dospívání k dospělosti," charakterizoval film Banderas. Sny jeho mládí prý byly daleko skromnější, než byl potom jeho život. Vždy chtěl být divadelním hercem, ale ne hvězdou. Dodnes neztratil nic z té energie, která ho kdysi pudila odejít z Málagy.
Banderas a jeho cena
Letní déšť byl uveden v sekci Panorama na Berlinale 2007 a získal cenu Europa Cinemas Label.
Když moderátor Marek Eben Banderase uváděl, zdůraznil v tomto nevlídném počasí právě název filmu Letní déšť. "Nebylo by to možné, kdyby tuto delegaci netvořilo slunce, jehož paprskům by všechny ženy v tomto sále rády nastavily tvář, ramena, záda - i ten zbytek," podotkl. Konstatoval, že svým dabingem kocoura v animovaném Shrekovi je Antonio Banderas "esencí veškeré kocourovitosti kocourů celého světa".
Rodák ze španělské Málagy Banderas patří k nejpopulárnějším filmovým hercům současnosti. V mládí byl nadějným fotbalistou, po zranění ale dal přednost divadlu, kde začínal koncem 70. let. Začátkem 80. let si ho všiml jeho slavný krajan Pedro Almodóvar a obsadil ho do Labyrintu vášní. Spolupráce obou umělců pokračovala Zákonem touhy a vyvrcholila filmy Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988), který byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, a o rok mladším Spoutej mě!.
Banderas a jeho cena
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist