Festivalem žánrových přesahů, ale i hudebně-společenské alchymie je přehlídka Colours of Ostrava, jejíž letošní ročník ve čtvrtek zahájil britský skladatel Michael Nyman a česká skupina Tata Bojs s korejským Ahn Triem. Včera v noci pak Colours uzavřela multimediální show Davida Byrna i živelný černošský funk saxofonisty Maceo Parkera. Zatímco v Praze si organizátoři stěžují na nízkou návštěvnost, Michael Nyman Band dokázal v Ostravě zaplnit největší z celkem jedenácti festivalových scén několikatisícovým publikem.

Vzkříšení popu

Nymanovy rytmicky působivé skladby čerpající z newyorského minimalismu, a lze je označit sloganem "akční klasika", posluchače navíc dokonale naladily na mezinárodní crossover skupiny Tata Bojs. Stylově vybroušení hitmakeři z Prahy se spojili s Ahn Triem, třemi klasickými muzikantkami z Koreje. Elektronické beaty nahradily rytmické tahy houslí, cella i akordy klavíru, zvuk získal na organičnosti.

"Měla jsem českého přítele," vysvětluje pianistka Ahn tria, "a ten mě uvedl to tajů české hudby. V Česku jsme natáčeli i naše samostatné album." V Ostravě se tak odehrála open air premiéra projektu, který podobně jako Eternal Seekers Lenky Dusilové a Beaty Hlavenkové, rehabilituje pop jakožto kvalitní hudební žánr. Právě tato posluchačsky atraktivní hudba, kterou česká rádia hanebně ignorují, se stala jednou z priorit Colours.

 

Na sólovém koncertě pak Ahn Trio zaplnilo evangelický kostel, který v předešlých ročnících hostil například saxofonistu Jana Garbarka. I když i tentokrát šlo o crossover mezi klasikou a popem, pro mladou generaci to byl mnohem účinnější impulz než tisíce povinných výchovných koncertů.

Aleluja, New Orleans

Zatímco v domě knihy Librex mohli návštěvníci sledovat besedu o izraelské hudbě za účasti izraelského velvyslance, ve workshopech se učit flamenco či tance Afriky a Orientu, tak Stodolní ulicí, pověstnou nejen množstvím klubů, ale i pouličních stánků migrantů z Turecka a bývalé Jugoslávie, pochodoval uprchlický All Star Refjudží Band stylizovaný do neworleanské dechovky, přičemž jejich kurdský zpěvák konverzoval se stánkaři turecky.

K páteční vrcholům patřil rozcuchaný britský skřítek Jamie Cullum, který vkusně recykluje jazzovou i popovou klasiku, parafrázuje Paula Simona i Eltona Johna. Rozhodně se nejedná o nějaký post-jazzový jukebox, Cullumův zpěv má podobně rtuťovitou duši jako Bobby McFerrin, navíc hraje i na interiér křídla Yamaha speciálně dovezeného z Vídně.

Takhle skákal Cullum po klavíru

Na scéně Barvy, která prezentuje world music, ho střídal Diwan Project z Izraele: "Slovo Aleluja je jedním z darů hebrejštiny světu," vysvětluje zpěvák skupiny, ale v jejich podání je Aleluja docela šokující, a zní jak transovní pokřiky berberských divoženek z podhůří Atlasu.

Neméně inspirativní je Speed Caravan, vedená francouzsko-alžírským hráčem na elektrickou loutnu oud, jejíž rytmický groove působí jako drásavý orientální funk. O přestávce se novinářům svěřuje, že název jeho alba Kalashnik Love neinspiroval Goran Bregovič a film Underground, ale skutečné setkání s bandity v alžírském vnitrozemí.

Jimi Hendrix s harmonikou

I když v sobotu lákaly to nejširší publikum hvězdy jako Jon Anderson, Morcheeba či Jaromír Nohavica, o překvapení se postarali naopak umělci méně známí: explozivní neopsychedelická sestava Mercury Rev z New Yorku a trio KTU, které vede Kimmo Pohjonen, finský hráč na knoflíkový akordeon. Ten patří podobně jako Jimi Hendrix k extrémním virtuosům, a jeho dramatické skladby působily jako temné, energii jiskřící předkřesťanské ságy evropského severu.

Už v průběhu sobotního večera organizátoři sdělili, že v areálu je 22 tisíc diváků a prodej dalších lístků byl zastaven. "Nechceme ohrozit pohodlí a bezpečnost stávajících návštěvníků," oznámili pořadatelé. Došlo k tomu vůbec poprvé v historii festivalu. "Omlouváme se všem, na které se nedostalo, ale osobně mi záleží na tom, aby si náš festival zachoval lidskou dimenzi," dodala ředitelka festivalu Zlata Holušová. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist