Premiéra opery Rusalka se v pátek kvůli dešti přesunula z otáčivého hlediště do jízdárny českokrumlovského zámku. V roli Rusalky se představila americká sopranistka Julie Makerovová, jako vodník sólista ostravské opery Martin Gurbal, prince zazpíval Aleš Briscein, ježibabu Andrea Kalivodová a cizí kněžnu Eva Urbanová. A další zvučná jména čekají diváky v sobotu při druhé premiéře.

Hvězdy zpívaly pod taktovkou dirigenta newyorské metropolitní opery Johna Keenana, který letos také Rusalku dirigoval v Torontu. "Tento rok jsem v Torontu dostal poprvé v kariéře příležitost dirigovat známou Dvořákovu Rusalku s výborným orchestrem. Po loňské zkušenosti, kdy jsem měl to potěšení dirigovat skvělý orchestr Jihočeského divadla v Českém Krumlově, jsem se chtěl vrátit a slyšet ho hrát muziku, která je součástí jeho kultury a domoviny," uvedl Keenan.

Představitelka Rusalky Makerovová už také měla s Dvořákovou operou zkušenosti z Toronta, kde s rolí sklidila obrovský úspěch. Keenan se na dirigování v Torontu připravoval mnoho měsíců a spolupracoval s českými specialisty na správné české výslovnosti a přízvuku.

Špičkové obsazení hledalo Jihočeské divadlo v pěveckém konkurzu na podzim loňského roku. Přihlásilo se do něj 70 uchazečů, z nichž odborná porota vybrala 29 zpěváků. Současně také tvůrci jednali s vybranými sólisty, kteří zpívali například v Rusalce loni v létě na festivalu v Salcburku nebo se v té době chystali na lednovou premiéru v Torontu.

V sobotu se mohou diváci těšit na Rusalku v podání sólistky Národního divadla Dany Burešové, vodníka ztvárněného tenoristou Allanem Glassmanem a prince v podání slovenského pěvce Jozefa Benciho. Ježibabu předvede sólistka Jihočeského divadla Dagmar Volfová a cizí kněžnu sopranistka Alison Bolshoiová.

Rusalka je koprodukčním představením Jihočeského divadla a Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.