Internetový videoportál YouTube jedná s hollywoodskými filmovými studii o možnosti půjčování jejich filmů ke shlédnutí na počítači za poplatek. Informují o tom dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na zdroje blízké jednání. YouTube tak následuje konkurenční iTunes firmy Apple a další firmy, které již podobné služby nabízejí. Pokud bude dohoda uzavřena, bude to poprvé, kdy portál nabídne uživatelům sledování videa za poplatek.

Podle zdrojů YouTube jedná se společnostmi Lions Gate Entertainment, Sony Pictures, Warner Brothers a Metro-Goldwyn-Mayer. Internetová společnost jednání s filmovými studii potvrdila, žádné bližší údaje, včetně jejich jmen, však neuvedla.

Pokud začne YouTube nabízet videa za peníze, vrátí se tak k modelu, který mateřská firma Google využívala předtím, než YouTube koupila za 1,76 miliardy USD (zhruba 31,6 miliardy Kč). Kromě krátkých klipů zdarma Google Video prodával také práva na shlédnutí některých filmů a televizních pořadů. Před třemi lety, po koupi YouTube, však tento model opustil.

Podle zdrojů by YouTube mohla začít testovat službu již tento měsíc. Každé ze studií zřejmě bude mít odlišné podmínky, obvykle však studia získají 60 procent příjmů z pronájmu. Konkurenční společnosti iTunes, Amazon.com a Cinemanow.com nabízejí zapůjčení filmu přes internet na 24 hodin za 1,99 až 3,99 dolaru.