Začali spolu hrát před více než 50 lety a rozpadli se skoro před 40. Přesto Beatles nepřestali být fenoménem a každá událost kolem nich stále vyvolává pozornost po celém světě. Přes Británii se právě přelévá další vlna beatlemánie, kterou tentokrát vyvolává středeční vydání všech jejich alb v remasterované podobě a možná ještě víc hudební videohry The Beatles: Rock Band.
BBC připravila v rozhlasovém i televizním vysílání Týden s Beatles a noviny přinášejí speciální přílohy o liverpoolské čtveřici obsahující dosud nezveřejněné materiály a rozhovory či neznámé fotografie. Obchodníci se připravují na vyšší tržby i na fronty před hudebními obchody.
Hrajme (si na) Beatles
Všech 13 studiových alb vychází na CD poprvé od roku 1987, tentokrát jsou digitálně remasterována přímo z originálních studiových pásků. Fanoušci si mohou alba kupovat jednotlivě nebo v dárkovém balení za 170 liber (necelých 5000 korun) s původními zmenšenými obaly. I když britští recenzenti oceňují zvuk nových CD a tvrdí, že měla vyjít už dávno, ještě větší pozornost se soustředí na videohru, která by měla přitáhnout k Beatles novou generaci fanoušků.
S nápadem na videohru přišel před třemi roky syn George Harrisona Dhani a jejím hudebním producentem je Giles Martin, syn producenta Beatles George Martina. Hra má na výběr čtyři animované "brouky", 45 písní, sedm prostředí (včetně liverpoolského klubu Cavern, newyorského stadionu Shea či studia Abbey Road) a hluk autentického obecenstva Beatles.
S výsledkem jsou spokojeni oba žijící členové Beatles i vdovy po Harrisonovi a Johnu Lennonovi. "John byl vždy pro nové nápady...byl by nadšen koncepcí The Beatles: Rock Band," řekla nedělníku The Observer Yoko Ono.
Také Paul McCartney si myslí, že by videohra Johna a George "pobavila". "Nesmíme zapomínat, že pro nás je nejdůležitější, aby se naše hudba hrála," řekl McCartney v rozhovoru s The Observer. Připustil ale, že videohru zatím nehrál. "Víte, ještě se na to těším. Omlouvá mě, že hraju na kytaru a hrál jsem na skutečné desce... pro mě je zajímavější hrát na koncertě," dodal.
Beatles opět bodují. Za oceánem jsou mezi posluchači nejoblíbenější - čtěte ZDE
Od posledního živého vystoupení Beatles uplynulo 40 let. Jaké bylo? - čtěte ZDE
Beatles stokrát nově
I když videohra získá Beatles nové přívržence, nezdá se, že by přitažlivost skupiny, která prodala ve světě na 600 milionů alb, po letech nějak polevovala. Potvrdilo se to právě před měsícem. Fanoušci si připomněli 40 let ode dne, kdy se na dnes slavném přechodu u londýnského studia fotil obal na desku Abbey Road. Křižovatku u přechodu tehdy zcela zablokovaly stovky fanoušků i novinářů z celého světa.
Podobným připomínkám Beatles jsou věnovány záplavy nových materiálů, která tento týden zveřejňují britská média. BBC například uvádí dokument The Beatles On Record o nahrávání jednotlivých alb, který zahrnuje dosud nezveřejněné hovory mezi "brouky" při nahrávání v Abbey Road.
The Times zase dali prostor hudebnímu novináři Rayovi Connollymu, který našel pásky se svými rozhovory s Lennonem z konce 60. let. Vyplynulo z nich například, že o rozpad Beatles se víc přičinil Lennon než McCartney, kterému tehdy fanoušci přičítali větší vinu na rozpadu milované skupiny.
Konce a začátky
Lennon Connollymu řekl, že už v září 1969 oznámil Paulovi při schůzce Beatles, že chce končit. "Paul pořád mluvil o tom, co budeme dělat dál. Tak jsem mu nakonec řekl: ´Jsi hlupák. Chci rozvod´," řekl Lennon v interview. Na veřejnosti Lennon o rozpadu nemluvil, aby neohrozil prodej nadcházejícího alba Let It Be.
Současně ale v těchto rozhovorech Lennon oceňoval McCartneyho skladby i to, že se od něj naučil hodně ve hře na kytaru. "Dobrá byla For No One. Vůbec jeho ´poloklasické´ písničky byly nejlepší," dodal. Naopak s ironickým despektem se vyjadřoval o řadě svých písní. "I Am the Walrus neznamená vůbec nic," řekl o skladbě, jejíž význam se snažily dešifrovat generace kritiků a fanoušků.
The Times se také zamýšlejí nad tím, které zatím nezveřejněné nahrávky slavné čtveřice by mohly ještě v budoucnu vyjít. Zmiňují nahrávku z Bournemouthu z roku 1963, která je podle listu "jedinou slušnou koncertní nahrávkou z doby, kdy média ještě nebyla Beatles posedlá". Dalším kusem zralým k vydání jsou podle listu akustické nahrávky 27 písní z tak zvaného bílého dvojalba či několik písní z liverpoolského klubu Cavern.
Mladší generace bude ale spíš zajímat, kdy bude možné Beatles stahovat z internetu, nejspíš přes portál iTunes. "Už nějakou dobu bychom to rádi udělali," řekl McCartney nedělníku The Observer, ale připustil, že dosud nebyli s to dohodnout se s vydavatelskou firmou EMI. Dhani Harrison nedávno řekl, že jsou neshody kolem ceny, za které se písně Beatles budou stahovat, a podle The Observer není vyloučené, že by zbývající členové a dědicové vytvořili vlastní online hudební obchod.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist