V USA v úterý vyšel napjatě očekávaný nový román amerického spisovatele Dana Browna Ztracený symbol. Přestože spisovatelovy knihy bývají mimo čtenářskou vrstvu vnímány rozporuplně, román z prostředí svobodných zednářů už stačil potěšit alespoň někoho. Právě svobodné zednáře. Informovala o tom agentura Reuters.

Novinka má být pokračováním Šifry mistra Leonarda (Da Vinci Code). Děj se odehrává v průběhu 12 hodin ve Washingtonu a opět v ní figuruje harvardský profesor Robert Langdon. Kritici očekávají, že Brownův nový román se stane knižním hitem letošního roku.

Zatímco ale "Šifra" svého času rozzuřila Vatikán kvůli tvrzení, že Ježíš Kristus se oženil s Máří Magdalenou a zplodil s ní dítě, "Symbol" svobodné zednáře nadchl.

Líbí se

"Jsme velmi potěšeni, že v této knize není nic, co by uráželo mou organizaci. Dává nám to příležitost trochu se otevřít," řekl podle agentury Reuters velmistr zednářské lóže australského Nového Jižního Walesu Greg Levenston. Podle něj jsou australští zednáři knihou tak nadšeni, že založili knižní klub, ve kterém o ní chtějí začít od příštího týdne diskutovat.

Podle Levenstona nejsou moderní svobodní zednáři tak tajnůstkářští jako jejich předchůdci. I tak nicméně zachovávají některé staré zvyky.

Tomáš Němeček: Proč jsou knihy Dana Browna tak populární (úterní rozcvička) - čtěte ZDE

Brown, fenomén knižní i komerční - čtěte ZDE

Brownovy příběhy se odehrávají na pozadí historických faktů, které si autor interpretuje po svém. Právě tím podle expertů dosahují velkého úspěchu u svých čtenářů. Ve světě se prodalo na 80 milionů výtisků Brownových románů, které byly přeloženy do více než 40 jazyků. Tím se tento autor stal jedním z nejbohatších spisovatelů světa.

V ČR by kniha měla vyjít v únoru příštího roku v nakladatelství Argo. "S tímhle románem jsem měl zvláštní a úžasný dlouhodobý vztah. Vetknout pět let přípravného studia materiálu k románu do rámce dvanácti hodin mě fascinovalo, byl to úžasný rébus. Život Roberta Langdona rozhodně probíhá daleko rychleji než ten můj," citovalo Argo Browna.