Švýcarské ministerstvo spravedlnosti v pondělí oznámilo, že slavný režisér Roman Polanski může být propuštěn na kauci, a to za velmi přísné podmínky, že neopustí Švýcarsko a nechá se případně vydat do Spojených států. Podle agentury AP ovšem není jasné, zda na to přistoupí.
Francouzští i polští politici hledají možnosti, jak filmovému režisérovi, který byl zadržen v sobotu švýcarskými úřady v Curychu kvůli údajnému znásilnění třináctileté dívky v roce 1977, pomoci.
Francouzský ministr kultury Frederic Mitterand vyjádřil "němý úžas" nad zadržením šestasedmdesátiletého režiséra s tím, že v rychlé vyřešení případu doufá i prezident Nicolas Sarkozy. "Švýcarské úřady chytily Polanského do pasti," uvedla francouzská vláda.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski dokonce požádal americkou stranu o milost pro Polanského kvůli jeho zásluhám o polskou kulturu. Jako občan s francouzským a polským občanstvím má nárok na polské konzulární služby, dodal ministr.
Mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Guido Balmer uvedl, že takové řešení není podle švýcarského zákona zcela vyloučeno a že Polanski může podat písemnou žádost o propuštění proti složení kauce. Takový scénář se ale zdá podle pozorovatelů nepravděpodobný, protože Polanski by se musel vzdát jakýchkoli námitek proti svému vydání do Spojených států.
Polanski přijel do Švýcarska na filmový festival, kde měl převzít cenu za celoživotní dílo, hned na letišti však byl zatčen. Jeho právník Lorenz Erni již ohlásil, že napadne zatčení i jakékoli pokusy o vydání režiséra do USA.
"Byl to pro nás šok. Zatčení je o to překvapivější, že Roman v posledních dvanácti, patnácti letech ve Švýcarsku žil a pracoval, jeho tamní přítomnost je dobře známá po celé Evropě," citovala stanice BBC režisérova agenta Jeffa Berga.
Podle dohody z roku 1990 mezi Švýcarskem a USA má Washington 60 dní, aby předložil formální žádost o Polanského převoz. Tu pak prověří švýcarské ministerstvo spravedlnosti. V případě souhlasu s vydáním se Polanski může odvolat k řadě soudů, poznamenala AP.
Mezinárodní zatykač platí
Polanski před více než 30 lety přiznal, že měl pohlavní styk s třináctiletou dívkou. Sex s nezletilou se podle amerických zákonů považuje za znásilnění.
Soud v Los Angeles ho v roce 1977 uznal vinným, ve vězení režisér strávil měsíc a půl. O rok později, když dal soudce na srozuměnou, že ho pošle za mříže znovu, odletěl Polanski do Evropy. Od té doby v USA z obav ze zatčení nikdy nebyl.
Podle amerických právníků mu v případě vydání do USA hrozí až čtyři roky vězení, promlčení pro takový čin neplatí. Sama údajná oběť Samantha Geimerová, se kterou se v občanskoprávním sporu režisér vyrovnal, loni požádala o odložení žaloby s odůvodněním, že chce celou záležitost ukončit. Soudy však mezinárodní zatykač stáhnout odmítly.
Polanski se v 60. a 70. letech v USA proslavil snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť. V roce 2003 dostal Oscara za válečné drama Pianista. O jeho případu loni vznikl dokument nazvaný Roman Polanski: Wanted and Desired (Roman Polanski: Hledaný a žádaný), který upozornil na nesrovnalosti v jeho kauze.
"Švýcaři spolupracují"
Švýcarské ministerstvo spravedlnosti v neděli popřelo podezření, že by za zatčením stál politický zájem. Spekulace rozšířili Polanského přátelé, podle nichž režisér strávil v minulosti řadu měsíců na horské chatě ve švýcarském středisku Gstaad, zatčen však tehdy nebyl.
Vyšetřovatelé v USA se o Polanského cestě do této alpské republiky dozvěděli s předstihem, což jim poskytlo dostatek času připravit podklady k zatčení.
Podle pondělního švýcarského tisku by případ mohl mít co do činění s potížemi, jimž nyní čelí Švýcarsko ve vztahu k USA. Švýcarská banka UBS byla nucena dodat americkým úřadům jména svých 4450 klientů, kteří jsou podezřelí z daňových úniků v USA. Chtělo se snad Švýcarsko touto přemírou horlivosti zalíbit USA? ptá se deník Le Matin, podle kterého si tím ale alpská republika kazí image v zahraničí.
"Američané nyní zastávají názor, že švýcarská vláda hodně spolupracuje. Tato chvála ale čpí," soudí list Blick. Podle něj nastražily švýcarské úřady zvanému hostu "ošklivou past". "Měli bychom se stydět," upozornil.
Zatčení zvedlo vlnu kritiky nejen v politických, ale také v uměleckých kruzích. Pod francouzskou petici, která zákrok policie odsoudila, se podepsali například jeho kolegové Costa Gavras či Stefen Frears nebo italská modelka a herečka Monica Bellucciová.
Okamžité propuštění Polanského požaduje i polský režisér Andrzej Wajda s dalšími polskými umělci. Chtějí, aby USA poctivě přezkoumaly obžalobu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist