Roman Polanski, kterému hrozí vydání americkým úřadům kvůli více než třicet let starému případu údajného znásilnění, podal žádost o propuštění ze švýcarského vězení. Sdělil to dnes švýcarský trestní soud, který ve svém prohlášení uvádí, že o žádosti rozhodne "v příštích týdnech".

Podle zástupce šéfredaktora švýcarského listu Le Temps Françoise Motouxe je nepravděpodobné, že by švýcarské úřady jen tak umělce pustily, a to z obav, že by mohl odjet přes volně průjezdné hranice zpět do Francie - Švýcarsko je součástí schengenského prostoru.

Režisérovi filmů Pianista nebo Rosemary má děťátko tak hrozí, že stráví v cele řadu týdnů. Vše by mohl urychlit snad jen tím, že by oznámil, že se sám vydá do rukou amerického soudu, a odletěl by do USA, sdělil Motoux francouzskému týdeníku Le Point.

Proti jakémukoli verdiktu se může Polanski i americká strana odvolat. To proceduru kolem umělcova zadržování ovšem může jedině o další týdny prodloužit. Americká justice má nyní 40 dní až dva měsíce na to, aby předala švýcarské straně všechny právní podklady.

Celá léta se choval opatrně

Američtí žalobci, kteří iniciovali zatčení, uvedli, že jeho zatčení rozhodně nepřišlo z čistého nebe. Reagovali tím na prohlášení režisérova právníka Jefffa Berga, který řekl, že Polanského zatčení „nedává žádný smysl“, protože jeho klient i dříve často cestoval po Evropě a každý věděl, kde zrovna natáčí.

„Myšlenka, že jsme věděli, kde je a mohli ho kdykoliv dostat, není pravdivá,“ sdělil BBC Thomas Hession z amerického ministerstva spravedlnosti. „Ví, kam může jet. A ví, kam nesmí. Choval se celá ta léta velmi opatrně,“ komentoval případ Polanski již dříve prokurátor z Los Angeles Richard Doyle.

Také Francois Motoux z deníku Le Temps se vyjádřil k tomu, proč byl Polanski zatčen až nyní, když do Švýcarska jezdí pravidelně. Podle něj se o jeho příjezdu vědělo dlouho předem a americká justice proto oficiálně intervenovala u švýcarských úřadů. Jinak nebyl soukromý pohyb Polanského přes nekontrolované francouzsko-švýcarské hranice sledován.

Šestasedmdesátiletý Polanski byl zatčen v sobotu v Curychu na základě amerického zatykače z roku 1978. Polanski před více než 30 lety přiznal, že měl pohlavní styk s třináctiletou dívkou, což je podle amerických zákonů považováno za znásilnění.

Podle výpovědi postižené jí předtím režisér podal alkohol s utišujícím lékem. Sama údajná oběť Samantha Geimerová podporovala odložení žaloby s odůvodněním, že už chce konec celé záležitosti. V občanskoprávním sporu vymohla na Polanském vyrovnání, jehož výše ani forma nebyly zveřejněny.

Režisér strávil měsíc za mřížemi, ale poté z obav z nového zatčení a zpřísnění trestu uprchl do Evropy, má francouzské občanství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist