Pohádkou pro děti od čtyř do osmi let zahájilo letošní sezonu Divadlo Alfa v Plzni, jež ročně odehraje téměř 350 představení. Příběh nazvaný Pohádka z kouzelného mlýnku aneb O tom velikém vážení je jednou ze čtyř novinek, které dvanáctičlenný tým připravil. Autorkou pohádky pro nejmenší je členka hereckého souboru Milena Jelínková. Ta navrhla také scénu a sama vyrobila loutky. ČTK o tom informovala Daniela Vítová z tiskového servisu.

"Pohádka nese podtitul O králi Vojtovi, jeho milé Anežce, ale také o uvážlivém vážení slov vážit a vážit si. Právě odlišný význam těchto sloves se promítl do příběhu," uvedla Vítová. Pohádka vypráví o mladém králi, který by se rád oženil se svou milou. Svojí volnou by však ohrozil zájmy hamižného písaře a rádce, z jehož vůle se pak koná vážení "vážených" uchazeček o královu ruku.

Autorka textu Milena Jelínková se postarala také o scénickou realizaci a ujala se i hereckého partu vypravěčky. "Jako 'neviditelná' vodička loutek jí zdařile sekunduje Radka Mašková, která spolu s Vladimírem Čadou a Robertem Krouparem namluvila i repliky loutkových postav," řekl dramaturg Pavel Vašíček. Autorem hudby je pražský skladatel Jan Matásek.

Další premiéru chystá Alfa na prosinec, a sice loutkovou parodii bondovských filmů autora Vítka Peřiny James Blond v režii Tomáše Dvořáka. Novinku představí také v únoru, originální pohádku Břízová Růženka napsal kmenový výtvarník divadla Ivan Nesveda podle příběhu z knihy Jany Kaškové. "Poslední novinkou bude příběh z čínské mytologie Ďáblův pramen v režii Jana Antonína Pitínského," řekl ředitel divadla Tomáš Froyda.

V nové sezoně 2009/2010 divadlo s loňskou návštěvností přes 50.000 lidí čeká také 28. ročník Skupovy Plzně, neboli nejstaršího českého festivalu profesionálních divadel. Rozpočet má letos Alfa 27 milionů korun.