Jedna z nejoceňovanějších inscenací sezony, Kafkův Proces slavné mnichovské scény Kammerspiele zahájí v neděli 14. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Festival v několika pražských divadlech opět nabídne inscenace z celého německojazyčného okruhu. Mottem letošní přehlídky, která skončí 8. listopadu, se stala slova osud a naděje.

V tomto kontextu předznamená festival již dnešní večer v Divadle na Vinohradech, jehož soubor uvede Büchnerova Vojcka. Inscenace Daniela Špinara dostala letos od festivalu tradiční cenu za nejlepší zpracování německojazyčného textu na českých jevištích. Původní cenu Max letos organizátoři přejmenovali na Cenu Josefa Balvína, po dlouholetém dramaturgovi festivalu, který zemřel letos v srpnu.

Mnichovský Proces je přes všeobecnou známost literární předlohy podle pořadatelů mimořádně objevným představením, nečekaně živým zpracováním slavného románu. Vedle hereckých výkonů upozorňují na "důmyslnou a oslnivou scénografii".

Společné téma: vietnamská komunita

Festival se letos stal také koproducentem. Pořadatelé chtěli oslovit výrazné divadelníky z německy mluvících zemí, kteří by vytvořili inscenaci na téma, jež by bylo ukotvené v českém i německém prostředí. Získali německo-švýcarský autorský kolektiv Rimini Protokoll, který téma našel ve fenoménu vietnamské komunity. Ta v Drážďanech i v Praze tvoří nejpočetnější skupinu cizinců usedlých již v několika generacích.

Projekt Vùng biên giới překládaný do češtiny jako Místo na hranici přivádí na jeviště skutečné zástupce této komunity s jejich reálnými biografiemi, povoláními, zkušenostmi i vášněmi. Premiéra se odehrála v Drážďanech 9. října, v Česku bude poprvé uvedena na festivalu 2. a 3. listopadu vždy v Laterně magice. Po druhém uvedení je připravena diskuse publika s tvůrci a protagonisty hry. Vedle drážďanské činohry a Národního divadla je dalším koproducentem iniciativa Zipp - česko-německé kulturní projekty.

Festival se podobně jako další kulturní projekty musel vyrovnat s finanční krizí. Podle ředitelky Jitky Jílkové to do jisté míry může řešit přizpůsobením dramaturgie, ale přehlídka má podle ní trvalou podporu významných partnerů. Zástupkyně ministerstva kultury uvedla, že v návrhu rozpočtu na příští rok je pro festival 3,5 milionu korun, tedy suma stejná jako letos.