Výjimečný koncert, při němž se setkaly uznávané pěvecké osobnosti, i hold takzvané sametové revoluci z úst světových státníků, přinesl slavnostní večer, který v Pražské křižovatce uspořádal k 20. výročí listopadových událostí exprezident Václav Havel.
Na koncert s názvem Už je to tady pozval Havel řadu českých i zahraničních osobností. Ve stylizovaném prostoru bývalého kostele svaté Anny zazněly vedle sebe různé hudební styly.
Hvězdný koncert: Suzanne Vega, Lou Reed a Joan Baez
Koncert zahájily písně americké písničkářky Suzanne Vega. Následovalo vystoupení jednoho z otců amerického undergroundu a zakladatele slavných The Velvet Underground Lou Reeda. V hudební koláži pokračovala americká písničkářka Joan Baez - jedna z ikon protestního hnutí 60. let.
Baez zazpívala píseň Johna Lennona Imagine, spirituály Swing Low, Sweet Chariot a We Shall Overcome. Jednu ze slok poslední písně, která provázela i československou sametovou revoluci, předvedla publiku v češtině. V sále si s ní zazpívali i někteří hosté, mezi nimi bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová či kardinál Miloslav Vlk.
Koncert vyvrcholil vystoupením americké sopranistky Renée Fleming, která je jednou z nejuznávanějších operních div současnosti. Fleming za doprovodu Pražské komorní filharmonie pod taktovkou jejího zakladatele Jiřího Bělohlávka zazpívala v češtině árie z Dvořákovy Rusalky a Smetanova Dalibora.
Bonusem, který se zřejmě již v hudebních dějinách nebude opakovat, byl duet Flemingové s Reedem, v němž zazpívali jeho píseň The Perfect Day.
Společná závěrečná píseň Freedom
Všichni pozvaní zpěváci na závěr akce společně zazpívali spirituál Freedom, který Havel věnoval občanům zemí, které stále žijí v nesvobodě a trpí útlakem státní moci: Severní Koreje, Barmy, Tibetu, Běloruska, Íránu, Dárfúru, Zimbabwe, Kuby, Venezuely a dalších.
Havel poděkoval vystupujícím zpěvákům za to, že jeho pozvání přijali. "Jsou to umělci, kteří jsou známi svou svobodomyslností. Byli vždycky na straně svobody a mnozí z nich se s námi solidarizovali i v dobách temnějších. Jak se ukazuje, byli s námi a jsou nám věrni," řekl.
Svíčky, videoprojekce a zvláštní osvětlení
Atmosféru roku 1989 připomínaly projekce historických dokumentů, zvláštní osvětlení a svíčky a stylizovaný prostor bývalého kostela svaté Anny. Havel byl spolu se svým někdejším spolupracovníkem, hudebníkem a nyní ministrem Michaelem Kocábem také autorem scénáře večera, který v přímém přenosu vysílaly Česká televize a Český rozhlas.
Smyslem akce bylo připomenout či zpřítomnit si ducha a étos listopadové nenásilné vzpoury proti totalitnímu režimu v Československu a zařadit je do kontextu podobných změn v celém východním bloku. Ty nakonec vedly k pádu železné opony a konci bipolárního rozdělení světa.
Oslava úspěchu sametové revoluce
Organizátoři dále chtěli vsadit dění u nás do širších souvislostí politických, historických i duchovních. Připomenout si solidaritu lidí ze Západu s domácími opozicemi, která přispěla k jejich úspěchu.
Připomenout si zvláštní a významnou roli, kterou hráli umělci v době, kdy v našich zemích neexistovaly a nemohly existovat garnitury profesionálních demokratických politiků. Speciálně připomenout roli hudby, která k tehdejším dějům neodmyslitelně patřila a provázela je - a to zdaleka ne jenom v Československu.
Poděkování za podporu a solidaritu
Poděkovat za solidaritu. Položit si otázku, co z tehdejších ideálů se proměnilo ve skutečnost a co nikoliv, i jak se tehdejší změny jeví dnes a k jaké reflexi současnosti vede připomínka toho, co se dělo před dvaceti lety.
Nemělo by jít o obvyklou megashow s ohni, kouři, světelným čarováním, gymnastikou atd. Spíš by mělo jít o přátelské, neokázalé a vřelé setkání, které by svou netradičností, nekonvenčností a prvky improvizace připomínalo unikátní atmosféru, kterou se listopadové dění u nás i jinde vyznačovalo. Zkrátka by celá věc měla mít spíš undergroundový než komerční přídech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist