Výročí sametové revoluce se slaví každoročně, a to přinejmenším symbolicky. Tak rozsáhlé oslavy, jaké jsou po celé České republice připraveny ke dvacátému výročí letos, ale Češi ještě nezažili. Jenom Praha připravuje přes dvacet vzpomínkových a kulturních akcí.

Pro snažší orientaci vám redakce kultury přináší stručný přehled kulturních událostí vztahujících se k oslavám Listopadu.

Praha

Národní muzeum otevře v objektu někdejšího Federálního shromáždění a pozdějšího sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) výstavu s názvem Be Free. Její exponáty přiblíží atmosféru a život v Československu 50. až 80. letech minulého století.

V 11 hodin začnou oslavy 20 let pádu železné opony na Staroměstském náměstí. Akce ve smyslu "co bylo a co nebylo" připomene veksláky, Tuzex, bony, trikolóry, koncerty a ceny 20 let nazpátek.

Křest knih Magické osmičky v Česko-slovenské historii a Počátky Slovanů začne v hotelu Olšanka ve 13 hodin. Součástí bude i uvedení putovní výstavy 20 let nesplněných slibů. Expozice bude instalována v prvním patře hotelu pouze v tento den. Poté se přemístí do ulice Politických vězňů 9.

Ve 14 hodin začne na Národní třídě zábavní běh za zbožím, kterého bylo před rokem 1989 nedostatek a na které stáli lidé fronty. Oslavy nesou název Mejdan pro všechny showdruhy aneb Za čím by se běhalo, kdyby se nestalo? Kromě závodu budou před obchody na Národní třídě vystaveny makety výloh, které ukážou, jak vypadaly výlohy před rokem 1989.

Na piazzetě Národního divadla začne ve 14:30 produkce rockového oratoria Eversmiling Liberty dánských autorů Erlinga Kullberga a Jense Johansena (v případě nepříznivého počasí sál Laterny Magiky). Koná se v rámci hudebního festivalu Festa Academica k oslavě 20. výročí sametové revoluce.

Ve tři odpoledne začne šestý ročník festivalu Cute dramatiky aneb divadelní lahůdky v Ypsilonce. Diváci si připomenou dvacáté výročí sametové revoluce "tak trochu jinak, tak trochu cute".

Přímo na Národní třídě, uzavřené pro dopravu, proběhne od 18 hodin ojedinělý koncert. Za doprovodu Monkey Business vystoupí výrazné osobnosti české hudební scény - Vladimír Mišík, Dan Bárta, Vlasta Třešňák, Lenka Dusilová, Vladimír Merta, Pavel Zajíček, Tony Ducháček, Michal Ambrož, rappeři James Cole, Vladimir 518 a Orion.

V unikátních verzích a aranžmá Romana Holého a Monkey Business zazní písně, které nejen v době svého vzniku pomáhaly lidem věřit, že se do naší země vrátí svoboda myšlení a projevu. Koncertem bude provázet Zdeněk Suchý. Po skončení vystoupení všech účinkujících bude následovat tématický blok písní s DJem Mardošou, členem skupiny Tata Bojs.

Americký dokumentarista a držitel Oscara Gary Griffin bude 17. listopadu večer natáčet snímek o událostech těsně předcházejících zrodu sametové revoluce na autentických místech.

Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu pořádá od 18:30 slavnostní koncert v Betlémské kapli.

Divadlo Kolowrat uvede od 19 hodin premiéru představení Píšu z pekla, které vychází z textů Jana Zahradníčka, Ivana Jirouse a výpovědí valdických vězňů.

Žižkovský klub Matrix uvede od 19:30 koncert proti nesvobodě, totalitě a komunismu.

V osm večer začne v Dvořákově síni Rudolfina studentský koncert u příležitosti výročí 17. listopadu. Záštitu nad koncertem převzal Václav Havel, spolupořadatelem je Česká filharmonie. Akce je součástí hudebních oslav 20. výročí sametové revoluce Festa Academica 2009.

Brno

Brněnské divadlo Husa na provázku zítra poprvé v jeden den uvede všechny díly trilogie Perverze v Čechách. Jsou to představení Lásky jedné plavovlásky, Cirkus Havel a České moře. Zároveň tím odstartuje druhý ročník Sametového festivalu.

O půl šesté večer začíná v Marcus Gallery zahájení výstavy o různých podobách ženského odporu v období normalizace Ženský bytový seminář. Součástí vernisáže bude také diskuse se známými i neznámými disidentkami. Výstava potrvá do 6. ledna 2010

České Budějovice

V Českých Budějovicích budou oslavy probíhat od 16 hodin. Zahájí je vernisáž fotografií v radniční síni, v 17 hodin začne koncert na náměstí. Sklonek totality připomene také recesistická akce Už? na dvoře domu U Beránka.

Plzeň

Město Plzeň pořádá k dvacetiletému výročí pádu komunismu celodenní program oslav. Součástí bude kulturní program, slavnostní setkání zastupitelů či laserová show. Část města se vrátí o 20 let zpátky. V budově hlavního vlakového nádraží bude po 18. hodině zahájena výstava K čemu to bylo?

Cheb

Cheb plánuje slavnostní shromáždění v Západočeském divadle, jehož součástí bude uvedení cyklu symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany v nastudování Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně.

Karlovy Vary

Festival svobody na téma 20 let ve svobodě, ale není zadarmo, zahájí ve 14 hodin Karlovy lázně. Akce bude probíhat v Alžbětiných lázních a přilehlé třídě T. G. Masaryka.

Hradec Králové

Jedna z největších ikon sametové revoluce, Marta Kubišová, vystoupí na hlavní scéně Klicperova divadla v Hradci Králové. Koncert k 20. výročí svobodného života ve svobodné zemi začne v 19 hodin.

Jablonec nad Nisou

Výstava fotografií Sametový Jablonec jabloneckého fotografa Bohumila Jakoubě se uskuteční v rámci cyklu Svoboda není samozřejmost. Zahájena bdue v 17 hodin a potrvá do 4. ledna.

Olomouc

Na Horním náměstí v Olomouci se uskuteční série koncertů. Na Happeningu 20 let svobody a demokracie, vystoupí například Jiří Dědeček, Jan Vodňanský či Mňága a Žďorp. V 18:30 se uskuteční slavnostní ohňostroj. Hudební oslavy vyvrcholí večer v sále Reduty koncertem Moravské filharmonie.

Ostrava

V rámci akce Bezruči v sametu uvede Divadlo Petra Bezruče hru George Orwela 1984, po níž bude následovat beseda na téma 17. listopad před 20 lety - Svoboda tehdy a dnes.