V pražském kině Světozor bude večer zahájen 12. ročník festivalu francouzského filmu. Potrvá do 25. listopadu a snímky této kinematografie uvede i v dalších sedmi městech.

Hosté dnešního večera uvidí předpremiéru snímku Galimatyáš režiséra Jeana-Pierra Jeuneta, jenž ho osobně uvede. Českému publiku je znám jako tvůrce populární Amélie z Montmartru, kterou jen v Česku zhlédlo na 300 tisíc diváků. Zahájení by se měla zůčastnit i herečka Julie Ferrierová.

Francouzské filmy za 89 korun

Přehlídku zakončí drama z vězeňského prostředí Prorok režiséra Jacquese Audiarda, které letos získalo velkou cenu poroty na MFF v Cannes. Předpremiérového uvedení se zúčastní představitel hlavní role Tahar Rahim.

"Oba snímky se od 3. prosince objeví v českých kinech," uvedla mluvčí přehlídky Tereza Jiravová. Jednotné vstupné bylo stanoveno na 89 korun, a to včetně projekcí v multiplexech. Loni festival navštívilo více než 17 tisíc diváků.

Francouzský film je v kinech hojně zastoupen

"Hlavním cílem je seznámit zástupce distribučních společností s tím, co nového nabízejí francouzští producenti. Soustřeďujeme se přitom na snímky, které mají určitý komerční přesah, i když si uvědomujeme i tu komerční dimenzi," řekl novinářům Joël Chapron jako zástupce agentury Unifrance, která propaguje francouzskou kinematografii v zahraničí.

Upozornil, že v českých kinech je mezi zahraniční tvorbou po americké produkci nejčastěji zastoupena. Každoročně jde až o dvacítku titulů, na které přijde přes půl milionu lidí," dodal Chapron. Unifrance se letos podílela na sedmnácti filmech desítky distribučních společností.

Podle audiovizuální atašé francouzského velvyslanectví Déborah Benattarové se mezi předpremiérami objeví i animovaný snímek Panika v městečku a také Antikrist Larse von Triera. Ten společnost Artcam nasadí do českých kin od 26. listopadu.

Vedle předpremiérových snímků festival přestaví pět sekcí. V soutěži - výběru české kritiky se utká o diváckou cenu deset titulů zvolených českými filmovými novináři. Sekce Panorama nabídne koprodukční díla a dva večery krátkých filmů uvedou už podruhé průřez touto částí francouzské kinematografie.

Festival uvede 14 kin po celé ČR

Francouzské filmové hity budou uvedeny v osmi festivalových multiplexech. Nová sekce Ciné Classique nabídne možnost se seznámit s velkými díly, které proslavily francouzskou kinematografii, nebo si je znovu připomenout.

Festival se uskuteční ve 14 partnerských kinech; vedle Prahy také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist