Za 11,2 milionu korun byl na nedělní aukci Galerie Kodl vydražen kubistický obraz Emila Filly Sklenice a noviny. Je to Fillův nejdráže prodaný obraz v Česku a současně desátý nejdražší obraz prodaný v aukci v ČR. Vyvolávací cena Fillova obrazu byla devět milionů korun. K vydražené částce musí kupec přidat aukční přirážku, která činí přibližně deset až 20 procent z ceny.
Fillovo dílo Sklenice a noviny bylo opakovaně publikováno a reprodukováno v katalozích i monografiích a účastnilo se mnohých výstav. Olej na dřevě z roku 1914 má původní autorův rám.
Jde o jedno z nejzávažnějších Fillových děl srovnatelné s nejvýznamnějšími pracemi světového kubismu z jeho zásadního období začátku 20. století.
Další Kupkovo dílo se může stát nejdražším obrazem prodaným v aukci - čtěte ZDE
Toyen, šestnáct milionů poprvé, podruhé a potřetí. V Praze se dražilo umění - čtěte ZDE
Zřejmě vůbec poprvé bylo dílo vystaveno na Jubilejní výstavě Emila Filly v Praze v roce 1932 a reprodukováno v jeho brněnské monografii o čtyři roky později.
Na aukci se za vyvolávací cenu 3,8 milionů korun prodal také další Fillův obraz z jeho pozdního období, Zátiší se sklenicí, hroznem a citróny. Vzácné Léto Václava Špály s vyvolávací cenou jeden milion korun se nakonec prodalo za 1,7 milionu korun; jeho oleje Hrad Kost pak za 1,8 milionu korun a Měsíčky za 1,3 milionu korun. Horská krajina v bouři od Adolfa Kosárka, na trhu málo se vyskytujícího autora, se prodala za 2,3 milionů korun.
Podvečer v zálivu od Jakuba Schikanedera s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun se nakonec prodal za 5,6 milionu korun, olej Alfonse Muchy Pohled do budoucnosti koupil jeden zájemce za 1,9 milionů korun. Olej Květinářka z raného pařížského období Václava Brožíka se vydražil za 1,6 milionů korun.
Podle ředitele galerie Martina Kodla mají sběratelé o obrazy zvýšený zájem. "Rozhodně ta krize v Čechách probíhá výjimečně, protože ceny obrazů na rozdíl od zahraničních trhů stoupají," řekl.
Obrazy byly dnes vydraženy na tradičním podzimním Aukčním dnu, který galerie pořádá. Konal se v pražském Paláci Žofín a sběratelům umění bylo nabídnuto téměř 440 uměleckých děl s celkovou vyvolávací cenou přes 44 milionů korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist