James Cameron to zopakoval. Stejně jako před dvanácti lety s Titanicem natočil i tentokrát perfekcionisticky megalomanskou epopej, která svou délkou, výpravou, rozpočtem i technickými vymoženostmi a filmovými kouzly předstihla dobu svého vzniku.

Akční sci-fi Avatar je právem označován za nejočekávanější film letošního roku. Co na tom, že jeho obsah trochu pokulhává za formou.

Já jsem král světa! Už zase

Ačkoliv James Cameron úzkostlivě tají celkový rozpočet filmu, v němž se z hlediska obsahu i filmového řemesla snoubí „vše, co filmoví fandové na plátně kin viděli za posledních dvacet let a ještě mnohem víc“, filmové studio 20th Century Fox nikdy nezpochybnilo zprávu, že se rozpočet Avatara blíží částce půl miliardy dolarů (nejdražší film dosavadní historie, Superman se vrací, stál přibližně polovinu).

Ohromující produkční investice jsou znát v každém záběru.

Příběhu ze vzdálené planety Pandora, oplývající divukrásnou vegetací a starodávnými mýty, legendami a místními přírodními národy uctívanými božstvy, nelze po výtvarné stránce skutečně vytknout téměř nic: snad jen to, že ze vší té audivizuální krásy, opulentní akce, a místy až epileptické trikové dynamiky po třech hodinách v brýlích určených pro 3D vidění (v jiné verzi Avatar k vidění není) člověka skutečně začne bolet hlava.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se