Oslavy 80 let Divadla Spejbla a Hurvínka se komplikují. Ústav sociálních služeb v Plzni, který je dědicem zakladatele této scény Josefa Skupy, nepovolil Supraphonu ani Divadlu Spejbla a Hurvínka použít Skupovy dokumenty a archivní nahrávky. ČTK to řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota.

Podle první náměstkyně plzeňského primátora Evy Krejsové spolupráci se Supraphonem nic nebrání, s divadlem však nechtějí mít nic společného.

"Když se Supraphon obrátil na plzeňský ústav, dozvěděli se jeho zástupci, že si dědicové autorských práv Josefa Skupy nepřejí, abychom jeho nahrávky zařadili do chystané kompilace k oslavám 80. výročí divadla Spejbla a Hurvínka," uvedl  mluvčí Supraphonu Vladan Drvota.

Důvodem je dlouholetý spor

"Jako město jsme ochotni se domluvit, aby na CD vyšla i část týkající se nahrávek Josefa Skupy. Ale nikoliv ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka a s Helenou Štáchovou," uvedla Krejsová. Za důvod označila dlouholetý spor.

Ústav se totiž jako Skupův dědic přes osm let s ředitelkou divadla soudil o autorství Spejbla a Hurvínka. Předloni tento spor prohrál. Nejvyšší soud tehdy potvrdil rozsudek pražského vrchního soudu, že práva na obě loutky patří Štáchové.

Osmdesát let od chvíle, kdy se pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka stalo první loutkovou profesionální scénou v Česku, připomenou v roce 2010 nově vydané archivní nahrávky, trojrozměrně natočený záznam divadelního představení distribuovaný do digitálních kin po celé republice i reprezentativní publikace.

S brněnským nakladatelstvím Cpress vyjde k výročí encyklopedie Spejbl a Hurvínek na nitkách osudu. Autorka Denisa Kirschnerová ji doplní historickými i současnými fotografiemi a dokumenty, které zmapují éru divadla. Její součástí budou ukázky z her a DVD s neznámými filmy se Spejblem a Hurvínkem od Jiřího Trnky a Břetislava Pojara.

V příloze bude CD s úryvky z nahrávek všech tří interpretů a interpretek Hurvínka, Spejbla a Máničky. Umožní srovnat jednotlivé spíkry i vývoj charakteru a humoru loutek.

Zmizí Skupovy ilustrace či korespondence s Čapkem

Na chystaných zvukových nosičích tak Josefa Skupu zřejmě po zákazu Plzeňských připomenou jen nahrávky, jichž není autorem. Z knihy zmizí Skupovy ilustrace, zajímavá korespondence mezi ním a Karlem Čapkem, jeho dada básně a ukázky dialogů.

"Vše se tedy dá zachránit a naše projekty to neohrozí. Pohled na historii divadla však bude omezen," řekla Štáchová ČTK. Upozornila, že jubileí bude v příštím roce podstatně více. Spejbl oslaví devadesátiny (Hurvínek je o šest let mladší) a kamarádka Mánička a pes Žeryk budou mít na nitích osm křížků.

Uplyne 65 let od chvíle, kdy se divadlo přestěhovalo z Plzně do Prahy. Nejprve na Vinohrady a pak do Dejvic, kde oslaví deset let působení - vrátí se tam po rekonstrukci budovy.

"V opraveném divadle otevřeme muzeum loutek. Zahájíme 1. dubna unikátním projektem, kdy bude ve všech digitálních kinech po republice uveden film se Spejblem a Hurvínkem. Jedinečný má být tím, že půjde přenos divadelního představení, navíc prostřednictvím technologie 3D," dodala ředitelka. Diváky zároveň pozve na chystaný celovečerní snímek se Spejblem a Hurvínkem, který by měl mít premiéru do tří let.