Americký Google podle pařížského soudu porušil autorské právo, když zveřejnil na internetu texty francouzských knih. Podnik musí zaplatit 300 tisíc eur (7,9 milionu Kč) jako náhradu vzniklé škody a úroky francouzskému vydavatelství La Martiniere.

Soud americkému internetovému gigantu také uložil zaplatit 10 tisíc eur za každý den, dokud výtažky francouzských knih ze své databáze nestáhne. Google má přitom v plánu nasnímat miliony knih a na internetu je zveřejnit. Sklidil za to vlnu kritiky od vydavatelů a knihoven, a to v Evropě i Spojených státech, napsala agentura AP.

Skupina La Martiniere, jež má kontrolu nad vydavatelským domem Editions du Seuil, uváděla, že vydavatelé a autoři v nynější fázi digitální revoluce ztrácejí půdu pod nohama.

La Martiniere, asociace francouzských vydavatelů a autorská organizace SGDL si stěžovaly, že skenování knih představuje jejich reprodukci a že by se za to mělo platit. Společně žádaly, aby Google zaplatil pokutu 15 milionů eur.

Vydavatelům vadí, že si internetoví uživatelé můžou na internetu pročítat obsah knih bezplatně a Google přitom inkasuje peníze z reklamy, aniž by tvůrcům textů a držitelům vydavatelských práv vyplácel adekvátní odměnu.

"I když proces digitalizace nezastavíme, znamená to, že nemůžou nic z dotyčného digitalizovaného materiálu již použít," reagoval právník La Martiniere Yann Colin. Dodal, že i kdyby se Google odvolal, rozsudek bude vymahatelný okamžitě. Právnička Googlu Alexandra Neriová uvedla, že se podnik chce odvolat.

Ve Spojených státech se Google nedávno dohodl na vyrovnání se svazem autorů, který se s firmou o autorská práva soudil. Výsledkem je, že se bude zaznamenávat sledovanost záznamů a autoři dostanou kompenzace. Dohodu, která se vztahuje i na Británii a Austrálii, ale ještě bude schvalovat soud, dodal Reuters.