Smrt krále popu

Rok 2009 měl být jeho velkolepým comebackem. Turné padesáti koncertů This Is It, které měly odstartovat v létě, se ale král popu už nedočkal. Michael Jackson zemřel na selhání srdce 25. června 2009 ve svém domě v Los Angeles ve věku padesáti let.

Za svou kariéru prodal přes 750 milionů alb, což z něj činí po Beatles a Elvisu Presleym třetího nejúspěšnějšího popového interpreta v dějinách.

Jeho smrt zároveň odstartovala novou vlnu "jackomanie", která zisky zřejmě nejkontroverznějšího zpěváka všech dob ještě zvýší: na sklonku října letošního roku vstoupil do kin dokument Kennyho Ortegy This Is It z příprav Jacksonova největšího turné.

Film, který byl natočen původně jako "backstage" materiál na chystané koncertní DVD, se tak stal posledním záběrem Michaela Jacksona před jeho smrtí. V kinech celého světa včetně Česka vydělal během dvou týdnů čtvrt miliardy dolarů.

foto: reuters 

Ztráty české kultury

Česká kultura v letošním roce zaznamenala několik výrazných ztrát. Zemřel architekt Jan Kaplický, který se tak nedožil realizace svého projektu nové budovy Národní knihovny.

Odešel také oblíbený zpěvák, interpret písní jako Tereza, Slavíci z Madridu či Ach, ta láska nebeská Waldemar Matuška, dále divadelní režisér se zahraničním renomé Otomar Krejča, autor slavného románu Černí baroni Miloslav Švandrlík a herečka Milena Dvorská, kterou proslavila postava Marušky v pohádce Sůl nad zlato.

foto: Archiv HN

Kundera a Škvorecký

Významných jubileí se letos dožili dva proslulí čeští prozaici, kteří odešli do exilu. V Paříži žijící a nyní už francouzsky píšící romanopisec Milan Kundera se 1. dubna dožil osmdesáti let. V kanadském Torontu pak 27. září oslavil již pětaosmdesáté narozeniny náchodský rodák Josef Škvorecký. Vydání se také letos dočkala rukopisná verze jeho románu Zbabělci.

foto: archiv hn

Entropa

David Černý napálil české politiky, pobouřil pár evropských diplomatů a sklidil i nadšený potlesk za svou obří plastiku, zdobící pár měsíců budovu Rady Evropy v Bruselu. Do 4. 1. je vystavena v Doxu. 

Zmenšeninu obrej Entropy Davida Černého momentálne vystavujú v bratislavskej Kressling Gallery. Snímka: Reuters
foto: archiv hn

Nobelova cena

Letošní ocenění za literaturu získala Herta Müllerová (1953), německy píšící autorka narozená v Rumunsku. Její romány v překladu Radky Denemarkové chystá Mladá fronta. 

foto: reuters

Hirst, Baselitz, Gordon

V Praze se poprvé představili ikony současného umění, Brit Damien Hirst a Němec Georg Baselitz (jeho obraz na snímku) v Rudolfinu a Brit Douglas Gordon v Doxu. 

foto: reuters

Avatar

Režisér Titaniku James Cameron poslal do kin svůj nový film, výpravnou velkorozpočtovou sci-fi Avatar. Akční snímek s prvky fantasy je s rozpočtem půl miliardy dolarů nejdražším filmem v historii. 

Vojak Jake Sully a "mimozemšťanka" Neytiri zachránili milovanú krajinu. Snímka: Bonton film
foto: reuters

Magnesia litera

Knihou roku v rámci knižních cen Magnesia Litera byla letos vyhlášena básnická sbírka Bohumily Grögerové (1921) s názvem Rukopis, zachycující svět staré ženy, která ztrácí zrak.


foto: čtk

"Dobové" filmy

V roce 2009 vznikly hned dva české filmy, které mají potenciál prosadit se i na mezinárodní scéně: Protektor režiséra Marka Najbrta i 3 sezóny v pekle (na snímku) debutujícího Tomáše Mašína.

 3 sezóny v pekle

 

 

 

 

 

 

 Foto: Falcon