Smrt krále popu
Rok 2009 měl být jeho velkolepým comebackem. Turné padesáti koncertů This Is It, které měly odstartovat v létě, se ale král popu už nedočkal. Michael Jackson zemřel na selhání srdce 25. června 2009 ve svém domě v Los Angeles ve věku padesáti let.
Za svou kariéru prodal přes 750 milionů alb, což z něj činí po Beatles a Elvisu Presleym třetího nejúspěšnějšího popového interpreta v dějinách.
Jeho smrt zároveň odstartovala novou vlnu "jackomanie", která zisky zřejmě nejkontroverznějšího zpěváka všech dob ještě zvýší: na sklonku října letošního roku vstoupil do kin dokument Kennyho Ortegy This Is It z příprav Jacksonova největšího turné.
Film, který byl natočen původně jako "backstage" materiál na chystané koncertní DVD, se tak stal posledním záběrem Michaela Jacksona před jeho smrtí. V kinech celého světa včetně Česka vydělal během dvou týdnů čtvrt miliardy dolarů.
foto: reuters
Ztráty české kultury
Česká kultura v letošním roce zaznamenala několik výrazných ztrát. Zemřel architekt Jan Kaplický, který se tak nedožil realizace svého projektu nové budovy Národní knihovny.
Odešel také oblíbený zpěvák, interpret písní jako Tereza, Slavíci z Madridu či Ach, ta láska nebeská Waldemar Matuška, dále divadelní režisér se zahraničním renomé Otomar Krejča, autor slavného románu Černí baroni Miloslav Švandrlík a herečka Milena Dvorská, kterou proslavila postava Marušky v pohádce Sůl nad zlato.
foto: Archiv HN
Kundera a Škvorecký
Významných jubileí se letos dožili dva proslulí čeští prozaici, kteří odešli do exilu. V Paříži žijící a nyní už francouzsky píšící romanopisec Milan Kundera se 1. dubna dožil osmdesáti let. V kanadském Torontu pak 27. září oslavil již pětaosmdesáté narozeniny náchodský rodák Josef Škvorecký. Vydání se také letos dočkala rukopisná verze jeho románu Zbabělci.
foto: archiv hnEntropa
David Černý napálil české politiky, pobouřil pár evropských diplomatů a sklidil i nadšený potlesk za svou obří plastiku, zdobící pár měsíců budovu Rady Evropy v Bruselu. Do 4. 1. je vystavena v Doxu.
foto: archiv hn
Nobelova cena
Letošní ocenění za literaturu získala Herta Müllerová (1953), německy píšící autorka narozená v Rumunsku. Její romány v překladu Radky Denemarkové chystá Mladá fronta.
foto: reuters
Hirst, Baselitz, Gordon
V Praze se poprvé představili ikony současného umění, Brit Damien Hirst a Němec Georg Baselitz (jeho obraz na snímku) v Rudolfinu a Brit Douglas Gordon v Doxu.
foto: reuters
Avatar
Režisér Titaniku James Cameron poslal do kin svůj nový film, výpravnou velkorozpočtovou sci-fi Avatar. Akční snímek s prvky fantasy je s rozpočtem půl miliardy dolarů nejdražším filmem v historii.
foto: reuters
Magnesia litera
Knihou roku v rámci knižních cen Magnesia Litera byla letos vyhlášena básnická sbírka Bohumily Grögerové (1921) s názvem Rukopis, zachycující svět staré ženy, která ztrácí zrak.
foto: čtk
"Dobové" filmy
V roce 2009 vznikly hned dva české filmy, které mají potenciál prosadit se i na mezinárodní scéně: Protektor režiséra Marka Najbrta i 3 sezóny v pekle (na snímku) debutujícího Tomáše Mašína.
Foto: Falcon
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist