Prozaik, dramatik a publicista Ivan Klíma vpodvečer převzal Cenu Karla Čapka v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze. Cena se udílí každé dva roky. 

Ivan Klíma patří k nejpřekládanějším a ve světě nejznámějším českým spisovatelům. Je autorem mnoha povídek, románů, novel, publicistických statí i literárních studií. Bývalý disident byl v roce 1989 spoluzakladatelem Obce spisovatelů a v letech 1990 až 1993 předsedou českého PEN klubu.

Porotci ocenili Moje šílené století

Cenu Karla Čapka založilo České centrum PEN klubu v roce 1994, kdy byla také poprvé vyhlášena. Uděluje se každý sudý rok za prozaické, dramatické nebo esejistické dílo českého autora, případně za dílo celoživotní.

Porota ve složení Ivan Binar, Vladimír Karfík, Arnošt Lustig, Jiří Padevět a Ludvík Vaculík ocenila autorovu poslední knihu Moje šílené století, jejíž pokračování vyjde letos, s přihlédnutím k celoživotnímu dílu.

"Přihlíží se i k tomu, zda v souladu s Čapkovým usilováním "laureát i jeho dílo výrazně a srozumitelně přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny", řekl předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. 

Prvními laureáty ceny byli Günter Grass a Philip Roth s využitím výjimky ve statutu, umožňující při zvláštních příležitostech, jíž byl Světový kongres PEN klubů v Praze, ocenit i zahraniční tvůrce.

V roce 1996 obdržel ocenění Arnošt Lustig, o dva roky později Jiří Kratochvil a po něm Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček a Jiří Stránský. Předloni převzal cenu bývalý český prezident, dramatik a spisovatel Václav Havel.

Souběžně s Cenou Karla Čapka byla od roku 1996 udělována Cena PEN klubu za celoživotní dílo, o níž rozhoduje výbor PEN klubu. Za rok 1996 ji obdržel Adolf Branald, za rok 1998 Jan Vladislav a za rok 2000 Jiří Krupička.

Od té doby cena udělena nebyla až do svého obnovení v roce 2009, kdy ji převzala básnířka Bohumila Grögerová. Toto ocenění se bude nadále předávat v lichých rocích.