Milan Knížák opustí do dvou let místo generálního ředitele Národní galerie v Praze (NG). Dohodl se na tom s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem, který tuto možnost naznačil už minulý týden v ČRo6.

"U Milana Knížáka víme všichni, že už je také pán, který má po zásluze odpracováno .... Také on sám, osobně jsem s ním mluvil, nechce tady být jako Kostěj Nesmrtelný, že ho budeme vynášet potom z Národní galerie, takhle to skutečně není. Hledáme teď přesné datum, ke kterému bude končit, aby tam byl čas vybrat nového ředitele," řekl Riedlbauch.

ČTK tuto informaci potvrdil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Týž mluvčí však v úterý uvedl, že to neznamená, že by byl ředitel NG odvolán.

Podobnou interpretaci odmítla potvrdit i mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová. "Rozhodně musím trvat na tom, že Národní galerie pod vedením současného vedení chystá mnoho nových projektů na letošní rok, takže tuto zprávu nepotvrzuji," uvedla pro rádio Impuls.

Konec Knížákovy "vlády": 2011?

Upřesnila však, že se Knížák s ministrem sešli a mluvili o odchodu a vypsání konkurzu. "Jde ale o dobrovolnou dohodu", uvedla pro HN mluvčí, podle které bude odchod Knížáka skutečností nejdříve na konci letošního roku. To potvrdil HN i Jan Cieslar: "Oba pánové mají domluvenou schůzku na únor, teprve na ní dohodnou harmonogram a způsob, kterým bude vybrán nový nástupce," dodal.

"Znám asi jeho představu, kdy chce sám končit," dodal Riedlbauch.

Knížák ČTK řekl, že s ministrem hovořil o přípravě výběrových řízení a rozhodně ve své funkci neskončí v letošním roce. "Už dlouho před Vánoci jsme se dohodli (s ministrem), že bych skončil do konce roku 2011," řekl Knížák. Dodal, že počítá ještě s dokončením dvou projektů včetně rozsáhlé rekonstrukce Veletržního paláce.

Knížák v čele jedné z nejvýznamnějších tuzemských kulturních institucí léta sklízel kritiku části odborné obce, v posledních letech zaznívaly i hlasy volající po jeho odvolání.

Riedlbauch v současné době prověřuje mandáty těch ředitelů příspěvkových organizací, kteří mají své funkce na dobu neurčitou nebo instituce vedou velmi dlouhou dobu.

Nahradit všechny ředitele, kteří jsou v čele příspěvkových organizací ministerstva déle než šest let, plánoval i exministr Václav Jehlička. Usiloval i o to, aby byly zrušeny časově neomezené mandáty.

Pro Knížáka platí oba aspekty, do čela NG ho jmenoval v roce 1999 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Už způsob, jakým se Knížák ujal funkce, vzbuzoval kritiku - v konkurzu nebyl jednoznačně první, přesto ho Dostál jmenoval.

Čas na změnu

Někteří odborníci i umělci iniciovali petici Čas na změnu, ve které požadovali vypsání konkurzu na místo ředitele NG. Podle signatářů petice sice ministerstvo již na konci 90. let deklarovalo, že funkční období ředitele NG má být čtyřleté, přesto Knížák zůstával ve funkci.

Podle kritiků této skutečnosti prestiž galerie pod vedením Knížáka stále klesá. Instituce podle nich vykazuje "trend k izolaci, sebestřednosti a nedostatečné výkonnosti vůči evropskému vývoji v oboru".

Stávajícímu řediteli NG lze podle nich vyčítat mnohé: že Národní galerie posledních jedenáct let málo komunikuje se světem, nepřiváží do Česka žádné velké výstavy a odmítá půjčovat díla do zahraničí. Že protežuje některé autory a současné umění podporuje podivně selektivně, že ze svých prostor vystrnadila nejvýznamnější soutěž pro mladé umělce, Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Knížák se této kritice vždy bránil a říkal, že je vedena osobními averzemi kritiků vůči jeho osobě. 

Ministr hodlá v "čistkách" pokračovat

Ministr Riedlbauch již před časem po dohodě s odbornou komisí a po prověrce dosavadního vedení svěřené příspěvkové instituce potvrdil další tříleté působení Michala Lukeše v čele Národního muzea, v nejbližším plánu má ještě podobně prověřit mandáty šéfů pražského Uměleckoprůmyslového muzea, Národního filmového archivu či muzea ve Strážnici.

Knížák, který letos oslaví 70. narozeniny, podle ministra sám s odchodem souhlasí, termín by měl být znám během několika týdnů.

Riedlbauch by během svého působení v čele resortu ještě rád stihl uspořádat výběrové řízení na Knížákova nástupce, uvedl to minulý týden v rozhovoru pro Český rozhlas 6.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist