Britská kapela Depeche Mode, která patří k největším legendám světové elektronické hudby, se dnes vrací před pražské publikum. Po necelých sedmi měsících od vystoupení na vyprodaném fotbalovém stadionu ve vršovickém Edenu se skupina představí v O2 areně.

Podle pořádající agentury Live Nation už příznivci Depeche Mode vykoupili všechny vstupenky na koncert.

Zpěvák Dave Gahan, kytarista Martin Gore a klávesista Andy Fletcher zahrají českým fanouškům stejně jako loni koncem června skladby z nového alba Sounds of the Universe i hity z dřívějších období jejich třicetileté kariéry.

Spolu se svými idoly si chtějí čtvrteční koncert vychutnat zejména jejich největší ctitelé, kteří se chystají v určený okamžik rozsvítit světelné tyčinky a na hlavy si nasadí papírové koruny připomínající rekvizitu použitou v jednom z videoklipů kapely. Na pražské vystoupení se chystají i tisícovky příznivců ze Slovenska.

Úspěch již 20 let

Depeche Mode výrazně ovlivnili počátky elektronické hudby a inspirovali mnohé. Z poslechu této kapely vznikl kult už v 80. letech 20. století a její fanoušci se oblékali stejně temně a "goticky" jako její zpěvák Dave Gahan. Temnou syntetickou hudbu dokázali popově zjemnit. I dnes je všichni respektují a jejich nedávný hit Wrong slaví úspěchy.

Kapela se dala dohromady v roce 1980 v anglickém Basildonu a o rok později se jí podařilo prorazit singlem Just Can't Get Enough z alba Speak & Spell. Depeche Mode podle vydavatelství EMI již prodali přes 75 milionů alb.

Mezi nejznámější skladby kapely pojmenované po francouzském módním magazínu patří Walkin In My Shoes, Stripped či Enjoy The Silence. Jako jedna z mála celosvětově významných kapel Depeche Mode hráli v Československu již v roce 1988, v době vlády komunistického režimu.

Na loni vydaném albu s názvem Sounds of the Universe zní současný zvuk nahraný za použití starých nástrojů. Pomohl tomu zájem kytaristy Martina Gora o analogové syntezátorové přístroje, které kvůli natáčení horečně skupoval v internetových aukcích.

"Smíchali jsme některé staré zvuky s naprosto novými tak, aby to ve finále znělo moderně," řekl klávesista Andy Fletcher.

Průkopníci s přírodními zvuky

Depeche Mode se stali jednou z průkopnických kapel, které používaly nové metody samplování přírodních zvuků. Oblíbili si také vydávání svých písní v několika remixech, tak aby jejich skladby mohly být rozličně interpretovány.

Skladatel kapely Gore v prvním desetiletí skupiny psal temně skličující syntetickou taneční hudbu. Mnoho lidí si ji spojilo se stylem gothic - ačkoli skupina se o něco takového nesnažila.

V polovině let 80. a také v devadesátých letech rostla popularita skupiny v USA (poprvé tam na sebe upozornili singlem People Are People z roku 1984) i její vliv na objevující se techno a house hudební scénu.

Váš osobní Ježíš na telefonu

V roce 1989 vyšly v britských novinách inzeráty pod názvem Váš osobní Ježíš. Později inzerát obsahoval i telefonní číslo, na kterém bylo možno si stejnojmennou píseň poslechnout.

Tento singl z desky Violator (1990) znamenal konec stereotypů, kdy dosavadní styl Depeche Mode nahradily dokonce i kompozice inspirované blues a country. Violator je pokládáno za zatím nejlepší desku, co vydali.

Na rockově orientovaném albu Songs of Faith and Devotion z roku 1993 experimentovali s aranžemi v podobě zvukově zkreslených elektrických kytar, kláves a živých bubnů. Ke zvuku kapely přispěly i ženské gospelové vokály. V červnu 1995 odešel nástupce Clarka, Alan Wilder. Depeche pokračovali dál a následující tři alba byla sice úspěšná, ale hudebně neobjevná.

Celkem prodali Depeche Mode podle EMI přes 75 milionů alb. Kult ortodoxních "depešáků" v Čechách přetrval dodnes, ale je prý v něm už asi víc chlapců než dívek.

"Pořád vypadají jako před lety, vlasy jim sice už prořídly, ale pořád se tváří, oblékají a chovají jako Davidové Gahanové," usmívá se Jaroslav Rudiš, který v Činoherním studiu v Ústí nad Labem nastudoval černou komedii o prvním a posledním fanouškovi skupiny Depeche Mode v Československu, nazvanou podle jednoho jejího hitu - Strange Love.