Polská policie v úterý našla obraz francouzského malíře Clauda Moneta Pláž v Pourville, který byl v září 2000 ukraden z Národního muzea v Poznani. Informoval o tom mluvčí velkopolské policie Andrzej Borowiak.

Policisté obraz, který má podle dřívějších odhadů hodnotu jednoho milionu dolarů (přes 18 milionů korun), našli v městečku Olkusz ležícím severozápadně od Krakova. Zadrželi jeho majitele. On i obraz mají být ještě dnes převezeni do Poznaně.

Pracovníci muzea si 19. září 2000 všimli, že obraz kdosi vyjmul z rámu a nahradil ho kopií. Vedení této instituce tehdy nechtělo prozradit nic o bezpečnostních opatřeních chránících umělecká díla před zloději. Nicméně obraz Pláž v Pourville, který je jediným Monetovým dílem v polských sbírkách, nebyl umístěn v žádné zvláštní vitríně, ani nebyl monitorován kamerou.

Monet Pláž v Pourville namaloval v roce 1882. Jde o olejomalbu na plátně, která je součástí cyklu obrazů známého impresionisty s motivy z tohoto přímořského městečka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist